Starožitnosti na Hlavnej
Priestor pri Dolnej bráne na košickej Hlavnej sa v piatok pred prvou nedeľou v mesiaci mení na neobvyklú tržnicu. Burzu starožitností však nebolo jednoduché dostať do historického centra mesta.
Burza starožitností, na ktorú Košičania v minulosti chodievali do Čečejoviec a v súčasnosti do Budimíra, je už aj v Košiciach. Priamo na Hlavnej pri Dolnej bráne si rozložilo svoje stoly vyše dvadsať predajcov. Zastavovali sa pri nich desiatky návštevníkov centra mesta. Aj keď si nič nekúpili, mohli sa aspoň pohľadom pokochať predmetmi, na aké si pamätajú z minulosti. Okrem šperkov, hodín, sošiek či obrazov vzbudzovali pozornosť aj časti armádneho výstroja či nepreberné množstvo starých vinylových platní, medailí a odznakov.
[ad][/ad]Inšpirácia z Miškolca
Otcom myšlienky burzy priamo na Hlavnej je známy košický starožitník Karol Linhart, ktorý podobné akcie organizuje už takmer 20 rokov. Dotiahnuť ich do úplného centra Košíc sa mu však podarilo až v tomto roku.
„Minulé vedenie mesta malo totiž taký názor, že ´blšák´ na Hlavnú nepatrí. Dohodol som sa až s novým starostom Starého Mesta Igorom Petrovčikom, ktorého som v apríli pozval na tradičnú burzu do maďarského Miškolca. Keď ho v priebehu hodiny asi sto ľudí pozdravilo ako starostu, tak som sa ho opýtal, že prečo sto Košičanov musí ísť do Miškolca a prečo sto Miškolčanov nemôže prísť do Košíc. Keby prišli do Košíc, tak si nielen pozrú starožitnosti, ale zájdu aj do cukrárne, pôjdu na obed do reštaurácie, pozrú si Rákocziho múzeum a nechajú tu každý po 50 eur. Takáto akcia nič nestojí a oživí centrum a reštaurácie aj v zime,“ opísal nám to, čo burze predchádzalo, K. Linhart.
Predmety s príbehom
Nakoniec sa s vedením Starého Mesta i mesta dohodli a skúšobnú „nultú“ burzu zorganizovali v máji. Odvtedy pokračujú každý mesiac vždy dva dni pred tou v Miškolci, ktorá sa koná stále v prvú nedeľu v mesiaci.
Počet predajcov podľa slov starožitníka pomaly narastá. Chodia k nám Maďari, Poliaci aj Ukrajinci so šperkmi a výtvarným umením. Zachraňujú veci, z ktorých má každý vlastný príbeh, pre ďalšie generácie.
Starožitník a lokálpatriot Karol Linhart však nosí v hlave ešte jeden plán, ktorý by mohol opäť pritiahnuť ďalších Košičanov do centra, na niekdajšie korzo, teda na miesto, ktoré kedysi kypelo životom podstatne viac ako dnes. „V úplnom strede Hlavnej vedľa Dómu svätej Alžbety máme hotový amfiteáter pre 300 ľudí. Môžu sa posadiť na južné schody pri katedrále napríklad v piatok večer, natiahnuť plachty a hrať tam predstavenia z histórie Košíc. A svätý Michal by bol v pozadí,“ približuje nám svoju myšlienku, ktorú sa mu zatiaľ nepodarilo presadiť. V minulosti sa to však nedarilo ani s burzou starožitností…
foto: Iveta Vaculová
[ad2][/ad2]Odporúčané články
V Katkinom parku na sídlisku Košice-Západ pribudol nový prvok, ktorý poteší športovo nadané a odvážne deti. Nachádza sa v blízkosti basketbalového ihriska a je určený pre staršie deti, ktoré si chcú zdokonaliť svoje lezecké schopnosti a rozvíjať pohybové zručnosti.
Predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok, pri príležitosti osláv 17. novembra zverejnil stanovisko, v ktorom vyjadril ostrú kritiku opozície, pričom poukázal na potrebu skutočnej demokracie. Vo svojich vyjadreniach nezabudol zdôrazniť hodnoty slobody a rešpektu.
Štát má v príprave nového industriálneho parku pre automobilku Volvo sklz. Potvrdila to správa o pokroku v budovaní strategického parku Valaliky, ktorú na stredajšie rokovanie vlády predložila ministerka hospodárstva SR Denisa Saková. Budovanie industriálneho parku Valaliky pri Košiciach mešká najmä pre nedôsledný inžiniersko-geologický prieskum a podcenenie problému s vysokou hladinou podzemnej vody. Časový sklz spôsobilo aj nereálne stanovenie míľnikov hneď na začiatku.