Štát na seba preberá zodpovednosť za vedľajšie účinky vakcín proti Covidu. KTO môže žiadať o kompenzáciu?
Vakcínou proti koronavírusu sa na Slovensku očkuje od decembra minulého roka. Doteraz štát neniesol zodpovednosť za vedľajšie účinky týchto vakcín. Od januára 2022 sa to však zmení. Štát na seba túto zodpovednosť preberá.
Vakcíny, ktorými sa očkuje proti ochoreniu Covid-19, sú preukázateľne bezpečné. Spôsobenie závažných vedľajších účinkov je pri týchto vakcínach zriedkavé. Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv sa závažné vedľajšie účinky objavili len v 0,04% zaočkovaných ľudí, čo predstavuje 1221 hlásení z celkového počtu zaočkovaných, ktorých je viac ako 2,7 milióna.
Štát na seba preberie zodpovednosť za akékoľvek prípady nežiadúcich účinkov vakcín proti koronavírusu. Štát bude tieto prípady kompenzovať. Zákon, ktorý to umožní bude retroaktívny. To znamená, že o kompenzáciu môžu požiadať všetci, ktorým sa objavili nežiadúce účinky a dali sa zaočkovať po 26. decembri 2020.
Akejkoľvek zodpovednosti za vedľajšie účinky vakcín sa nemusia obávať ani ambulantní lekári, ktorí vo svojich ambulanciách očkujú proti ochoreniu Covid-19.
Aj napriek tomu, že za vedľajšie účinky vakcín bude niesť zodpovednosť štát, za vedľajšie účinky ochorenia Covid-19 si zodpovednosť nesie už každý sám.
Zdroj: (Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Zuzana Lajčiaková)
Odporúčané články
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.