Štát nemá záujem o moderné spôsoby pestovania zeleniny, tvrdia zemiakári a zeleninári
Štát podľa Zemiakarského a zeleninárskeho zväzu SR nemá záujem o moderné spôsoby pestovania zeleniny. Poľnohospodári, ktorí pestujú plodiny na zakrytých plochách, teda v skleníkoch, nemajú možnosť získať podporu z výzvy agrorezortu na podporu na investície do poľnohospodárskych podnikov. Štát ich tak odčlenil od moderného, ekologického a udržateľného pestovania. Informoval o tom predseda Zemiakarského a zeleninárskeho zväzu SR Jozef Šumichrast v tlačovej správe.
„Moderné pestovanie pod zakrytými plochami nemá aktuálne žiadnu finančnú podporu zo štátneho rozpočtu. Nie je možné žiadať ani o zelenú naftu, európske zdroje v rámci viazaných platieb na hektár či pomoc v rámci zelenej energie. A energetická kríza pestovateľom enormne navýšila náklady. Najnovšie sme sa dozvedeli, že pestovatelia nemajú vlastne nárok ani na investičnú podporu, o ktorú je možné žiadať od februára tohto roka, pretože nezískajú v bodovacích kritériách žiadne body. A práve zakryté plochy by vedeli veľmi efektívne využiť investície do objektov na využívanie geotermálnej energie, fotovoltaiky či tepelných čerpadiel. Absolútne nerozvíjame to, čo má u nás veľký potenciál a prináša pridanú hodnotu,“ uviedol Šumichrast.
Na Slovensku podľa zväzu dokážu pestovať zeleninu aj celoročne na približne 90 hektároch zakrytých plôch. Ide o moderný udržateľný spôsob pestovania, pri ktorom je možné využiť geotermálnu energiu a biologickú ochranu rastlín. Výsledkom je ekologická produkcia slovenského pôvodu, ktorá zamestnáva 1 300 ľudí. Nevýhodou sú však vysoké vstupné náklady a podľa zväzu aj aktuálny nezáujem štátu podporiť takéto moderné formy pestovania.
Na zakrytých plochách sa na Slovensku pestujú najmä rajčiny a to zhruba na ploche 50 hektárov. Na menších výmerách sa pestujú šalátové uhorky, paprika, jahody a bylinky. „Každý sa oháňa pojmom potravinová sebestačnosť, ale keď ukážeme efektívne spôsoby, ako sa k sebestačnosti čo najviac priblížiť, tak nás štát odignoruje. Nedáva to zmysel a nerozumieme tomu,“ dodal Šumichrast, podľa ktorého moderné spôsoby pestovania pod zakrytými plochami, využívanie geotermálnej energie či hydroponické pestovanie zaznamenáva vo svete rastúci trend, no na Slovensku je moderný prístup v agropotravinárstve stále mimo systém.
Zdroj: (SITA, qq;bfe)
Odporúčané články
Priechody pre chodcov v troch mestských častiach budú o niekoľko mesiacov bezpečnejšie. Zvýraznia a nasvietia sa špeciálnymi asymetrickými SMART LED svietidlami, vďaka čomu sa zlepší viditeľnosť chodcov a zníži riziko dopravných nehôd.
Mestská časť Košice-Západ hostila nezabudnuteľné podujatie pod názvom Halloween na Terase, ktoré prilákalo mladších aj starších obyvateľov Terasy. Miestom osláv sa stal areál okolo Átrium klubu v Zuzkinom parku, kde sa návštevníci tešili z pestrého programu, pripraveného práve na počesť jedného z najobľúbenejších sviatkov roka.
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.