Štátny ústav pre kontrolu liečiv vyzbieral vlani 197 ton nespotrebovaných liekov
Počas roka 2021 bolo vyzbieraných viac ako 197 ton nespotrebovaných liekov. Množstvo liekového odpadu od obyvateľov sa oproti roku 2020 zvýšilo o 36,5 tony. Vo výročnej správe to uviedol Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).
ŠÚKL, ktorý má na starosti likvidáciu nespotrebovaných liekov obyvateľstvom, vyzbieral počas jarného zberu takmer 87-tisíc, letného zberu 12-tisíc a počas jesenného zvozu 98-tisíc kilogramov odpadu z viac ako 2,6 tisíc lekární. V priemere je to 89,5 kilogramu na jednu lekáreň. Najviac, 47-tisíc ton odpadu bolo v lekárňach Bratislavského kraja, najmenej v Nitrianskom kraji, odkiaľ ústav vyzbieral 16-tisíc ton.
ŠÚKL okrem zneškodňovania liekového odpadu spracováva hlásenia nežiaducich účinkov registrovaných liekov, zabezpečuje činnosti spojené s registráciou liekov a zdravotníckych pomôcok, vydáva povolenia na výrobu a veľkodistribúciu liekov, vykonáva kontrolu liečiv a je inšpekčným orgánom v oblasti klinickej a lekárenskej praxe.
Zdroj: (SITA, it;avl)
Odporúčané články
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.