Štátnym a verejným zamestnancom od júla zvýšia platy

Štátnym a verejným zamestnancom sa od začiatku júla tohto roka zvýšia platy o 3 percentá. Vyplýva to z návrhov nariadení vlády, ktoré Úrad vlády SR predložil do pripomienkového konania.
Legislatívne návrhy vychádzajú z uzatvorených kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa pre verejnú a štátnu službu na rok 2022. Zvýšenie platov štátnych a verejných zamestnancov si v druhom polroku tohto roka vyžiada zo štátneho rozpočtu takmer 85 miliónov eur a v budúcom roku takmer 170 miliónov eur.
Platy zamestnancov pracujúcich v štátnej službe a vo verejnom záujme sa v minulom roku nezvyšovali. Od začiatku roka 2019 sa platy zamestnancov v štátnej a verejnej službe zvýšili o 10 percent a od začiatku roka 2020 o ďalších 10 percent.
Zdroj: (SITA, qq;su)
Odporúčané články

Domáci trh práce preukázal v prvom štvrťroku pokračujúcu stabilitu. Počet pracujúcich sa podľa údajov Štatistického úradu SR medziročne zvýšil o 0,1 % na vyše 2,6 milióna osôb, miera zamestnanosti stúpla na 77,9 %.

Vnútroštátna letecká linka medzi východom a hlavným mestom by sa mohla do prevádzky vrátiť už počas jesene tohto roka. Po rokovaniach medzi rezortom dopravy a predsedom vlády sa diskutuje o konkrétnych možnostiach zapojenia leteckého dopravcu.

V prvom štvrťroku 2025 vzrástli ceny bývania o štyri percentá oproti predchádzajúcemu štvrťroku. K najvýraznejšiemu zdražovaniu prišlo medzi decembrom a januárom a týkalo sa predovšetkým starších bytov. Vyplýva to z aktuálnej správy analytika Národnej banky Slovenska Romana Vrbovského. Podľa neho sa ceny bytov už nachádzajú na vyššej úrovni ako v roku 2022.