Štáty musia mať pre najúčelnejšie využitie eurofondov rozviazané ruky
Ak chcú štáty Európskej únie čo najúčelnejšie využiť eurofondy na zmiernenie dopadov pandémie koronavírusu, musia mať „rozviazané ruky“. Na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti k politike súdržnosti Európskej únie (EÚ) v Bruseli to povedala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí).
O eurofondoch tiež rokovala s komisárkou pre kohéznu politiku Elisou Ferreira a komisárom pre pracovné miesta Nicolasom Schmitom. Na riešenie krízy spojenej s pandémiou podľa Remišovej musia mať členské štáty EÚ viac možností využívať eurofondy.
Slovensko na európskej pôde iniciovalo výzvu, ku ktorej sa pripojilo ďalších šesť štátov – Chorvátsko, Grécko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Španielsko. Týchto sedem krajín spoločne vyzvalo Európsku komisiu na zachovanie platnosti opatrení, ktoré boli prijaté v prvom roku boja s pandémiou COVID-19.
Slovensko bude môcť v programovom období 2021 až 2027 čerpať takmer 13 miliárd eur. Podľa Remišovej bude potrebné peniaze využiť aj v oblastiach, ktoré boli v krajine dlhodobo zanedbávané. „Po dvoch desaťročiach využívania európskych zdrojov má Slovensko regionálne cesty stále v katastrofálnom stave, 450 obcí nemá prístup k pitnej vode, stovky obcí sú bez kanalizácie, v regiónoch sú priepastné sociálne rozdiely, zdravotníctvo je v zlom stave, na mnohých miestach ľudia žijú v zamorenom prostredí. To všetko sú investičné dlhy z minulosti, ktoré musíme riešiť,“ povedala Remišová.
Vicepremiérka upozornila na fakt, že od roku 2012 sa rast slovenskej ekonomiky výrazne spomalil a s ním aj dobiehanie najvyspelejších krajín EÚ. Remišová chce preto nastaviť všetky európske finančné mechanizmy tak, aby Slovensko dosiahlo čo najsilnejší reformný efekt v kľúčových oblastiach. „Rozhodujúce pre úspech Slovenska budú tiež investície do vzdelávania, vedy, výskumu a inovácií, ktoré majú potenciál priniesť do regiónov lepšie platené pracovné miesta a vyššiu životnú úroveň,“ dodala.
(SITA, mky;DSe)
Odporúčané články
Objem transakčných podvodov na Slovensku zostáva na stále vysokej úrovni. Ako ďalej upozornil vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, v poslednom čase obzvlášť rastú aktivity podvodníkov v online priestore, kde sa im darí dosahovať vyššiu úspešnosť.
V poslednej dobe sa poslanec Miloš Ihnát, spoločne s poslankyňou Zemkovou ocitli v centre pozornosti, a to kvôli svojej fotografii zverejnenej na sociálnej sieti. Podľa najnovších správ z posledného zasadnutia krajského zastupiteľstva, malo byť voči Ihnátovi konanie zastavené.
V katastri obce Roštár, patriacej do Košického kraja v okrese Rožňava, bol zaznamenaný pohyb medveďa. Informácia bola zverejnená na sociálnej sieti, a to prostredníctvom videa, ktoré zachytáva medveďa na ceste.