Stavebníci sa cítia nevinní. Falošné stavebné rozhodnutia vraj dostali od sprostredkovateľov
Na kauzu falošných stavebných rozhodnutí upozornil košický primátor Jaroslav Polaček. Našli sa dve a mesto hneď podalo na prokuratúru oznámenia o podozrení z trestného činu.
Primátora rozhorčila najmä skutočnosť, že na falošnom stavebnom povolení i rozhodnutí o zmene v užívaní časti stavby bol zneužitý podpis dnes už nebohého bývalého vedúceho referátu stavebného úradu mesta Košice Petra Garaja. Dokumenty sú datované na dni, keď už bol v jednom prípade práceneschopný, v druhom prípade už mŕtvy.
Orgánom činným v trestnom konaní mesto zaslalo oznámenie o podozrení z trestného činu falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky.
[ad][/ad]Prasklo to pri žiadosti
Falošné rozhodnutie o zmene v užívaní časti stavby doložila košická firma Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) k žiadosti o uvedenie priestorov na Moyzesovej 46 do prevádzky. Keďže na rozhodnutí nebola vyznačená právoplatnosť, pracovníci RÚVZ vyzvali žiadateľa, aby právoplatnosť doložil, takže potom už mali vlastne dve vyhotovenia dokumentu.
Tamojším zamestnancom sa však listina nepozdávala, preto ju poslali na overenie na stavebný úrad. Tak zistili, že takéto rozhodnutie nikdy nebol vydané. Okrem spomínanej nezrovnalosti, že ho mal bývalý šéf stavebného úradu podpísať v čase, keď už nežil, obsahovali obidve vyhotovenia ďalšie znaky svedčiace o tom, že sú falošné.
[article slug=”na-kosickom-stavebnom-urade-nasli-falosne-rozhodnutia”][/article]Obavy z vyšetrovania nemajú
Podľa našich informácií žiadosť o uvedenie priestorov do prevádzky podala RÚVZ firma, ktorá vykonáva masérske služby.
„K tejto veci nemáme dôvod sa verejne vyjadrovať. Všetko povieme tým, ktorí celú vzniknutú situáciu riešia. Obavy z vyšetrovania nemáme, keďže sme nič zlé neurobili,“ povedal nám spolumajiteľ firmy.
Na otázku, či si potrebné rozhodnutie vybavovali sami alebo cez sprostredkovateľa odpovedal, že druhá možnosť je pravdivá. S orgánmi, ktoré budú vyšetrovať podozrenie z trestného činu, bude podľa slov spolumajiteľa firma plne spolupracovať.
Amatérsky výtvor
Aj na druhom falošnom dokumente, konkrétne stavebnom povolení na stavbu rodinného domu Krásnej, figuroval podpis bývalého šéfa stavebného úradu. Podpísať ho mal v apríli, ale od marca bol pre ťažkú chorobu dlhodobo práceneschopný.
Odhliadnuc od tohto faktu však bol dokument sfalšovaný veľmi amatérsky. „Vyzeral tak, ako sa vydávali povolenia pred možno 15 rokmi,“ komentoval to primátor Polaček.
Falošné stavebné povolenie sa prevalilo po tom, čo prišla na stavebný úrad známa stavebníka s tým, aby na ňom vyznačili právoplatnosť. Na úrade zistili, že takéto povolenie nikdy nevydali. Ani by nemohli. Na pozemku, na ktorom sa už začalo stavať, neboli vydané povolenia na nevyhnutnú infraštruktúru.
Ako sme sa dozvedeli, sám stavebník po tom, čo sa dozvedel, že stavebné povolenie nemá, stavbu prerušil. Na pozemku však už stihol zrealizovať základy a betónovú platňu. Podľa vlastného vyjadrenia dokumentáciou k stavebného povoleniu a jeho vybavením na úrade poveril sprostredkovateľa, keďže sám v týchto činnostiach nie je zbehlý.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok, pri príležitosti osláv 17. novembra zverejnil stanovisko, v ktorom vyjadril ostrú kritiku opozície, pričom poukázal na potrebu skutočnej demokracie. Vo svojich vyjadreniach nezabudol zdôrazniť hodnoty slobody a rešpektu.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.