Stret auta a jeleňa býva osudný obom
Viaceré prípady stretov áut so zverou na cestách v okolí Košíc sa stali v priebehu ostatných týždňov. Hlavne išlo o vysokú zver, ktorá znenazdajky a najmä za tmy vbehla na vozovku. Niet času zareagovať, ak nemáte šťastie, prídete v najlepšom prípade o auto.
Presne to sa stalo na ceste medzi Slanským Novým Mestom a Zemplínskou Teplicou. Z práce v Košiciach sa večer domov vracal kameraman Viktor Herrgott.
Totálna škoda
“Z ničoho nič sa len zrazu na ľavej strane mihol tieň. Absolútne som nestihol nejako zareagovať. Len som počul obrovský náraz. Niečo mi dopadlo na prednú časť kapoty, rozbilo čelné sklo. Črepiny sa vyvalili aj z pravého bočného okna. Dupol som na brzdy a to bolo všetko, čo som mohol robiť,” spomína na traumatický zážitok V. Herrgott.
Bolo neuveriteľné, že vyviazol bez zranení. Statný jeleň dopadol na kapotu auta, cez čelné sklo vletel dovnútra a vzápätí vyletel von cez bočné okno.
“Hneď som volal policajtov a počkal som na nich. Uvedomil som si, že pri všetkom nešťastí som mal aj obrovské šťastie. Stačil zlomok sekundy, či niekoľko centimetrov a už som tu nemusel byť. Navyše som mal šťastie aj v tom, že zviera sa nezaseklo v čelnom okne. Vtedy by hrozilo veľké nebezpečenstvo, že by kopalo a inkasoval by som úder kopytom do hlavy, čo je isté ťažké zranenie. V každom prípade môžem oslavovať narodeniny dvakrát. Je isté, že pri tej havárii som sa druhýkrát narodil,” dodal vodič.
To sa však nedá povedať o jeho Peugeote 407. Opraviť sa už nedal, poisťovňa uznala totálnu škodu.
Chýbalo málo
O šťastí hovorí aj náš kolega z košice:dnes Róbert Harvan. Ten sa pri podobnej havárii ocitol 18. februára tohto roku, keď šiel z práce domov do obce Ďurďošík.
“Práve sa zotmelo a bol som v úseku medzi Košickými Olšanmi a Ďurďošíkom, ktorý vedie lesom. Odrazu som len zaregistroval z pravej strany tieň. Nebolo času na nejakú reakciu. Niečo skočilo na cestu a skončilo na aute predo mnou. Stihol som len zabrzdiť a dúfať, že do mňa niekto zozadu nenarazí,” opisuje situáciu.
Potom prichádzali ďalší vodiči, jeleňa odtiahli na krajnicu a snažili sa tomu z rozbitého auta pomôcť. Našťastie takisto neutrpel žiadne zranenia. „Stačil zlomok sekundy, keby som išiel o trochu rýchlejšie, a mohol som to byť ja, ktorý to schytal,” skonštatoval Róbert.
Stihol zareagovať
Podobný zážitok mal v ten istý večer za sebou ďalší Košičan. “Stalo sa to neskoro večer cestou na Sorošku v smere na Košice. Znenazdajky svetlá na aute osvetlili uprostred cesty jeleňa. Len tam stál a pozeral na mňa. Našťastie som stačil v rýchlosti zareagovať, stočil som volant doľava a podarilo sa mi ho obísť cez priekopu pri ceste. Pravda, blatníkom som ju zachytil. Potreboval opravu, ale to bolo v tej chvíli najmenej. Pri najbližšej príležitosti som musel zastaviť a upokojiť sa,” povedal nám mladý vodič. Zastavil na druhej strane Sorošky pred Hrhovom, kde musel vyfajčiť štyri cigarety. Všetci traja šoféri nám povedali, že si pred úsekmi, kde ku kolíziám došlo, nevšimli výstražnú značku Pozor, zver!
Policajná štatistika za minulý rok
Policajná štatistika hovorí, že v blízkosti Košíc doteraz strety so zverou neboli príliš časté. Treba však brať do úvahy skutočnosť, že polícia eviduje len dopravné nehody. Ak je výška škody nižšia ako 3990 eur a nikto pri havárii nie je zranený- alebo pod vplyvom alkoholu, ide o škodovú (poistnú) udalosť a tie polícia neeviduje.
“V priebehu roku 2015 sa na území okresu Košice–mesto nestala žiadna podobná nehoda. V okrese Košice–okolie evidujeme štyri takéto udalosti. V priebehu aktuálneho roku sa zatiaľ stala jedna havária následkom stretu so zverou,” informoval nás košický policajný hovorca Alexander Szabó.
Poľovník a skúsený motorista radia, na čo nezabúdať za volantom
Čo môže robiť vodič, aby zabránil havárii s ťažkými následkami po strete s jeleňom, srnou či diviakom? Poľovníci i motoristi tvrdia zhodne, že ochranou je jediné – opatrnosť zo strany vodičov.
“Treba si uvedomiť, že divá zver má svoje cestičky, ktorými stále chodí. Najmä v období ruje či vyvádzania mladých sa pohybuje aktívnejšie. No a keď si k tomu pripočítame zvýšený počet áut na cestách, výsledkom sú častejšie nehody,” povedal nám predseda poľovníckeho združenia v košických Ťahanovciach Milan Rabatin.
Tvrdí, že rizikové úseky sú označené dopravnými značkami, ale to neznamená, že k stretu nemôže dôjsť aj inde. “Ak napríklad voľne pustený pes začne srnca naháňať, tak ten beží, nepozerá vpravo, ani vľavo. Ak má v smere cestu, uteká priamo cez ňu. Nevyruší ho ani plašička, ktorá sa dá kúpiť, namontovať na auto a mala by ho zvukom vyplašiť. Autá totiž vydávajú taký hluk, že zvuk plašičky ani nemôže zver počuť. Takže jedinou možnosťou je opatrnosť a nižšia rýchlosť v lesných úsekoch.“
Svetlá radšej stlmte
Rovnaké odporúčanie má aj prezident Ústredného automotoklubu Slovenskej republiky Juraj Smrečan. “Jediné, čo sa dá robiť, je jazdiť predvídavo a opatrne na miestach, kde sa stret so zverou dá predpokladať. Vodič by mal znížiť rýchlosť a podľa možnosti sa držať viac k stredu cesty, aby predĺžil reakčný čas. Ak sa už zviera na ceste objaví, niekedy pomôže niekoľkokrát zatrúbiť. Prudké svetlo za tmy zviera skôr oslepí a to akoby stuhne, takže je vhodné svetlo radšej stlmiť,” radí skúsený motorista.
Podľa Smrečana diaľnice a rýchlostné komunikácie sú z tohoto hľadiska na Slovensku zabezpečené. Možno by pomohlo oplotiť aj cesty prvej triedy, ale to by bolo naozaj drahé.
Ak zoberiete zrazené zviera, ste pytliakom
Ak sa vám stane, že zrazíte jeleňa, diviaka či srnu, volajte políciu. A v žiadnom prípade si so sebou neberte “odškodné” - zabité zviera.
“Vodič je pri zrážke so zverou povinný bezodkladne zastaviť vozidlo a túto udalosť oznámiť polícii. To mu vyplýva zo zákona o cestnej premávke. Pri dopravných nehodách so zverou vzniká škoda príslušnému poľovníckemu združeniu a to uhynutím zveri. Preto je potrebné vyrozumieť políciu. V prípade nenahlásenia dopranej nehody alebo škodovej udalosti so zverou vodič poruší ustanovenia zákona,” tvrdí košický policajný hovorca Alexander Szabó. Je už na policajtoch, aby vyrozumeli príslušné poľovnícke združenie. O odvoz zveri sa postarajú poľovníci.
Ako nám hovorca povedal, v minulosti sa stávalo, že si po takejto havárii vodič naložil zrazené zviera do kufra auta a vzal ho so sebou ako akési “odškodné” za škodu, ktorá vznikla na aute. “V tomto prípade treba vodičov upozorniť na to, že sa dopúšťajú trestného činu pytliactva. Trestná sadzba pri pytliactve je až na dva roky odňatia slobody,” upozorňuje A. Szabó.
Foto: Shutterstock
Odporúčané články
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.
V katastri obce Roštár, patriacej do Košického kraja v okrese Rožňava, bol zaznamenaný pohyb medveďa. Informácia bola zverejnená na sociálnej sieti, a to prostredníctvom videa, ktoré zachytáva medveďa na ceste.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.