Stretnutie nezmieriteľných videl každý inak
Nový systém parkovania v širšom centre Košíc už dlhé mesiace rozdeľuje Košičanov. V nedeľu podvečer sa na magistráte prvýkrát stretli predstavitelia doteraz nezmieriteľných strán – lídri občianskych aktivistov zameraných proti firme EEI, ktorá spomínaný systém realizuje, a primátor mesta Richard Raši (Smer-SD), ktorý ju doteraz prostredníctvom svojej hovorkyne obhajoval.
Stretnutie inicioval poslanec za stranu Smer-SD Otto Brixi, ktorý sa na ňom aj zúčastnil. Aktivistov zastupovali ich lídri – Henrich Burdiga za iniciatívu Nezaplatím EEI ani cent – občianska neposlušnosť a Ladislav Lörinc za iniciatívu Nechcem platiť EEI za parkovanie pred blokom a zároveň iniciátor petície za zmenu koncepcie statickej dopravy v Košiciach.
Primátor ponúka okrúhly stôl
V záujme korektného dialógu ponúkol primátor okrúhly stôl, pri ktorom by odborne diskutovali o parkovaní.
„Som rád, že sme sa stretli. Osobný rozhovor považujem za vhodnejší a profesionálnejší než vymieňanie si názorov cez médiá. Ukazuje sa, že veľká časť kritiky občanov smeruje ku konkrétnym organizačným a technickým detailom parkovacieho systému, ktorých doladenie v rozumnom čase by nemalo byť neprekonateľným problémom. Je to úloha pre expertov. Navrhujem preto utvoriť skupinu odborníkov, do ktorej svojich ľudí nominuje mesto i zástupcovia občanov. Táto skupina bude mať za úlohu navrhnúť vhodné úpravy, ktoré budú následne zapracované do všeobecne záväzného nariadenia,“ povedal po stretnutí primátor Raši.
Deklarácia proti násiliu
Ako ale zdôraznil, treba si uvedomiť, že všetky návrhy musia byť v súlade so zákonmi a normatívnymi aktami mesta. V tejto súvislosti Raši predložil aktivistom návrh deklarácie na jednoznačné odsúdenie násilia páchaného na cudzom majetku a majetku mesta. Text bude v najbližších dňoch k dispozícii širokej verejnosti vo forme podpisových hárkov.
„Pri otváraní všeobecne záväzného nariadenia bude možné robiť všetky úpravy tak, aby parkovanie bolo čo najideálnejšie a reflektovalo na čo najviac požiadaviek občanov, pričom musí ostať zabezpečená možnosť pre rezidentov zaparkovať čo najbližšie pri mieste svojho bydliska. Dovtedy sa tiež ukáže, čo všetko je potrebné upraviť,“ tvrdí primátor.
Zmiešané pocity aktivistov
Aktivisti pri hodnotení stretnutia tvrdili, že si musia najprv počkať na konkrétne kroky primátora. „Zatiaľ z toho mám zmiešané pocity. Text spomínanej deklarácie sme nepodpísali, pretože časť textu môže byť vnímaná tak, že nás spája s vandalmi. Navrhli sme, aby to preformulovali a potom ju nemáme problém podpísať. Viackrát sme sa už od vandalských prejavov dištancovali,“ komentoval priebeh H. Burdiga.
Lídri iniciatív nesúhlasili ani s tým, že by sa mali zapojiť do skupiny odborníkov. Podľa Burdigových slov v tom nevidia žiadny význam. „Takáto skupina by mala vylepšovať to, čo tu už je a je to zbabrané. My však máme mandát od Košičanov na to, aby sme dosiahli zúženie predmetu prenájmu fi rmy EEI na stav pred 1. júlom a na to, aby sme dosiahli zriadenie mestskej spoločnosti na spravovanie parkovania,“ vyhlásil aktivista.
Lörinc: Košičania čakajú konkrétne kroky
„Odmietli sme odbornou komisiou suplovať to, čo mala platená fi rma EEI urobiť za štyri roky, čo má platnú zmluvu. My nebudeme naprávať ich amaterizmus a chyby. Je to ich zodpovednosť a zodpovednosť primátora a poslancov, že toto pripustili,“ doplnil ho L. Lörinc.
Podľa jeho slov je problém v tom, že rokovací poriadok vyžaduje, aby boli návrhy predložené na odborné spracovanie 10 týždňov pred rokovaním zastupiteľstva. Mimoriadna situácia si však vyžaduje mimoriadny prístup. „Na septembrovom rokovaní zastupiteľstva Košičania čakajú konkrétne kroky. Určite tam prídeme spoločne s ľuďmi,“ avizuje Ladislav Lörinc.
Súvisiaci článok: Labaš sa na rokovaní nedozvedel, čo vlastne radní prijali
Foto: Veronika Janušková
Foto: amk
Odporúčané články
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
Rastislavovu ulicu v Košiciach skrášľuje umenie! Niekdajšia sivá oporná stena sa teraz pyšní úplne novým vzhľadom.
V detskom outdoorovom centre Anička v Košiciach sa prvýkrát rozžiaril nový svetelný park Story of lights, ktorý premenil známe prostredie na magickú ríšu státisícov svetiel. Rodiny s deťmi sa môžu tešiť na výnimočný zážitok plný svetelných atrakcií, rozprávkových bytostí, žiariacich labyrintov a veží.