Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach pripravili ďalší Rúžový október zameraný na ženské zdravie
V piatok 15. októbra 2021 študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach organizujú po minuloročnej pauze šiesty ročník podujatia Rúžový október zameraný na ženské zdravie. Akcia sa bude konať v košickom obchodnom centre Optima od 9. do 18. hodiny. V stánku budú ženy informovať širokú verejnosť o rakovine prsníka a jej vplyvoch na duševné zdravie.
„Výskyt rakoviny prsníka na Slovensku stále rastie – podľa štatistík v roku 2019 naši lekári zaznamenali vyše 3500 nových prípadov karcinómu prsníka,“ tvrdí študentka 4. ročníka všeobecného lekárstva na Lekárskej fakulte UPJŠ Viktória Kudriková a vonkajšia podpredsedníčka Spolku medikov mesta Košice, podľa ktorej čelí tomuto vážnemu onkologickému ochoreniu počas svojho života až každá ôsma žena na Slovensku.
Cieľom študentov je preto osloviť a presvedčiť čo najviac žien o tom, aby nezanedbávali prevenciu ženských onkologických ochorení, ku ktorej patrí predovšetkým samovyšetrovanie prsníkov, pravidelné mamografické vyšetrenia a preventívne gynekologické prehliadky. Študenti na silikónovom modeli prsníka názorne ukážu ženám správnu techniku jednoduchého a účinného samovyšetrenia, ktoré im môže pomôcť pri včasnom odhalení nebezpečných zmien či objavení hrčky v prsníku.
Zdroj: (RNDr. Jaroslava Oravcová, PhD.)
Odporúčané články
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.