16.03.21

Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach už rok pomáhajú slovenskému zdravotníctvu

Slovenskému zdravotníctvu sú nápomocní nielen študenti študijného programu Všeobecné lekárstvo a Zubné lekárstvo, ale aj študenti zdravotníckych odborov Ošetrovateľstvo, Fyzioterapia a Verejné zdravotníctvo. Až 170 študentov medicíny pomáha v UNLP Košice a vyše dvadsať nastúpilo v uplynulých dňoch do Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb.

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac

 

Študenti vypomáhajú v rôznych zdravotníckych zariadeniach na východnom Slovensku, ale aj v iných mestách, odkiaľ pochádzajú, alebo realizujú odbery a vyhodnocujú antigénové testy v na mobilných odberových miestach, prípadne vypomáhajú v očkovacích centrách.

„Sme hrdí na všetkých našich študentov, ktorí v danej situácii rôznymi formami pomáhajú nemocniciam a odberovým miestam v rôznych kútoch Slovenska, keďže sa aktuálne učia dištančne z domu. Pre študentov je to príležitosť získať neoceniteľné skúsenosti z praxe, ale akiste je to pre nich aj psychicky náročné obdobie, keďže majú počas dňa online výučbu, a popoludní, v noci alebo cez víkendy pracujú, a to neraz fyzicky dosť náročne a s veľkým psychickým vypätím, keďže sa na kovidových oddeleniach stretávajú aj so smutnými osudmi a bezmocnosťou. Aj o tom je však každodenná práca lekárov a sestier. Držíme im všetkým palce v tejto veľkej škole života!“ konštatuje dekan Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach prof. MUDr. Daniel Pella, PhD.

Foto: archív študentov LF UPJŠ
Foto: archív študentov LF UPJŠ

reklamná správa

Pomoc študentov Lekárskej fakulty UPJŠ veľmi oceňuje výkonný riaditeľ Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice pre liečebno-preventívnu starostlivosť MUDr. Martin Paulo, podľa ktorého začiatkom tohto roka medici promptne zareagovali na výzvu nemocnice kvôli chýbajúcemu zdravotníckemu personálu. „Už od jesene nám vypomáhalo zhruba sto študentov Lekárskej fakulty UPJŠ, ale potrebovali sme ich na výpomoc ďalších sedemdesiat, keďže naši zdravotníci boli už veľmi vyčerpaní a mnohí boli v karanténe, alebo práceneschopní kvôli Covidu. Študenti teraz pracujú na nekovidových aj kovidových pracoviskách a veľmi si vážime, že nám pomáhajú prekonávať toto náročné obdobie pandémie. Verím, že aj pre nich to bude veľká skúsenosť do budúcna,“ podotýka výkonný riaditeľ UNLP.

> VIAC FOTO V GALÉRII <


Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach od svojho založenia v septembri 1948 pripravila na svoje budúce povolanie už vyše 12-tisíc úspešných absolventov. Od roku 1992 umožňuje absolvovať štúdium všeobecného lekárstva a zubného lekárstva aj v anglickom jazyku a túto možnosť využívajú v súčasnosti mladí ľudia z vyše 50 krajín sveta. Okrem doktorského štúdia v študijných programoch všeobecné lekárstvo a zubné lekárstvo v slovenskom a anglickom jazyku ponúka fakulta aj bakalárske a magisterské štúdium ošetrovateľstva, fyzioterapie a verejného zdravotníctva. Realizuje tiež postgraduálne vzdelávanie - doktorandské štúdium a ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov, vrátane špecializačného štúdia. Popri pedagogickej činnosti vyvíja bohaté vedecko-výskumné aktivity v rámci rôznych národných a medzinárodných projektov.

reklamná správa


(UPJŠ, bh, jl,red,foto: Archív študentov LF UPJŠ)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím