Študentská rada vysokých škôl podporuje novelu vysokoškolského zákona
Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) podporuje novelu vysokoškolského zákona, ktorá je v aktuálne predložená v Národnej rade SR. Zároveň žiada Vládu SR a Ministerstvo financií SR o dofinancovanie vysokých škôl. Ako informovala podpredsedníčka pre vzťahy s verejnosťou ŠRVŠ Ema Petriková, zhodli sa na tom študentskí delegáti v piatok 11. februára na Valnom zhromaždení ŠRVŠ.
Rada však zotrváva na nesúhlase s určovaním minimálnych kritérií na obsadzovanie miest vysokoškolských učiteľov vyhláškou zo strany Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR). Táto zmena je podľa nej v jasnom rozpore so zodpovednosťou vysokých škôl za kvalitu poskytovaného vzdelávania v rámci reformy zaistenia kvality ako aj s poslaním Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo. Zástupcovia vysokoškolákov tiež žiadajú o ponechanie minimálneho študentského zastúpenia v akademických senátoch na úrovni minimálne jednej tretiny.
Predseda ŠRVŠ Filip Šuran zdôraznil, že stačilo strašenia verejnosti a akademickej obce. Podľa neho žiadne ohrozenie akademickej samosprávy objektívne nehrozí. „Na univerzitnej úrovni dochádza k zefektívneniu procesov, okrem iného sa stransparentní voľba rektora, ktorej sa dodá externý prvok. Dekani sa po novom budú vyberať vo výberovom konaní, pričom šesť zo siedmich členov výberovej komisie bude nominovaných orgánmi akademickej samosprávy. Kde je teda v tomto kritizovanom opatrení zrušenie akademickej samosprávy? Alebo v tom, že vysoká škola si bude môcť na fakultnej úrovni zriadiť akékoľvek orgány?“ konštatoval.
Petriková poukázala na to, že proti zneniu novely sa stále ozývajú hlasy z akademického prostredia, ktoré tvrdia, že ohrozí akademickú samosprávu, spolitizuje akademické prostredie a zruší demokraciu na vysokých školách. ŠRVŠ zhodnotila, že tieto tvrdenia sa nezakladajú na pravde a nereflektujú znenie návrhu. Vníma, že verejná diskusia je dlhodobo zameraná iba na riadenie a vzťahy orgánov na vysokej škole a v diskusii sa neriešia významné pro-študentské opatrenia, ktoré novela prináša, a ktoré sa pozitívne dotknú všetkých študentov.
Valné zhromaždenie ŠRVŠ vo svojom uznesení odsúdilo nátlakové akcie niektorých členov zamestnaneckých častí akademických obcí na zástupcov študentov v orgánoch akademickej samosprávy a v ŠRVŠ za účelom presadenia osobných postojov voči legislatívnemu návrhu novely vysokoškolského zákona. Deklarovalo, že ŠRVŠ v každom štádiu procesu prípravy návrhu novely posudzovala plusy a mínusy vždy aktuálneho znenia a k nim sa vyjadrovala.
„V období, keď ŠRVŠ videla hrozby v návrhu novely, jasne proti takému zneniu vystúpila, spoluorganizovala pochod Za slobodné univerzity, prostredníctvom predsedu ŠRVŠ bola členom petičného výboru v petícií Za zachovanie akademickej samosprávy a podnikala rôzne ďalšie kroky. Aktuálne však zástupcovia študentov považujú návrh novely za kompromisný v oblastiach riadenia a významne pro-študentský,“ zhodli sa delegáti. Vo svojom uznesení tiež požiadali o pokračovanie v diskusii k novele zákona o Fonde na podporu vzdelávania, ktorý Legislatívna rada vlády SR z návrhu novely odstránila.
Zdroj: (SITA, gko;adz)
Odporúčané články
Priechody pre chodcov v troch mestských častiach budú o niekoľko mesiacov bezpečnejšie. Zvýraznia a nasvietia sa špeciálnymi asymetrickými SMART LED svietidlami, vďaka čomu sa zlepší viditeľnosť chodcov a zníži riziko dopravných nehôd.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.