Štvrťstoročie pomoci východu ocenila aj prezidentka
Karpatská nadácia oslávila vo štvrtok (6. 2.) svoje 25. výročie galavečerom v Kulturparku za prítomnosti prezidentky Zuzany Čaputovej. Počas slávnostného večera boli prvýkrát udeľované ocenenia nadácie „Priateľ východu”.
Získali ho firmy, jednotlivci a organizácie, ktoré prispeli k zlepšeniu života na východnom Slovensku alebo boli inšpiráciou k takémuto konaniu. Napríklad Pavol Richvalský, ktorý pred rokmi sám využil pomoc Karpatskej nadácie, no neskôr sa rozhodol v spolupráci s ňou založiť vlastný štipendijný fond. Medzi ocenenými je aj občianske združenie Priatelia trstenskej prírody, ktoré zatraktívnilo prírodu v okolí Trstenej pri Hornáde s pomocou viac ako 80 dobrovoľníkov.
[ad][/ad]Ocenenie od prezidentky
Okrem ocenených pozvanie na podujatie prijali aj osobnosti biznis sektora a zástupcovia viac ako 30 mimovládnych organizácií. Čestným hosťom večera bola prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. „Karpatská nadácia je dôkazom, že aj ten, kto koná regionálne, môže byť dôležitý celorepublikovo i medzinárodne,“ zhodnotila.
„Je to pre nás veľká česť a nesmierne si ceníme, že si pani prezidentka pri návšteve východného Slovenska našla čas aj na nás. Znamená to pre nás veľmi silné ocenenie našej práce v regióne,” vyjadrila sa Laura Dittel, ktorá stojí na čele Karpatskej nadácie už od jej vzniku.
Stovky úspešných projektov
Počas svojej existencie nadácia podporila približne 700 projektov, ktoré pomohli regiónu východného Slovenska a podporili mimovládne neziskové organizácie, ktoré v tomto regióne žijú a pracujú. Do projektov sa zapojilo vyše 200-tisíc ľudí a dokázali na ne získať 2 300 000 eur. „Karpatská nadácia je veľmi hrdá na prácu svojich ľudí, členov tímu, správnej rady, všetkých dobrovoľníkov, ktorí s nami spolupracujú, že sme boli schopní tých 25 rokov v zdraví a úspešne prežiť,” hovorí L. Dittel.
„Pre mňa je úspechom úspech každej jednej organizácie, ktorú sme podporili, sú ich stovky za tie roky. Sú to drobné ľudské aktivity v dedinách a mestách východného Slovenska. Každá jedna priniesla nejakú významnú zmenu pre ľudí tam, na miestnej úrovni. Každý jeden z týchto úspechov je preto veľmi dôležitý.”
Medzi inými ide aj o programy na popularizáciu neformálneho vzdelávania, jedným z nich je MyMachine. Pochádza z Belgicka a na Slovensku je už štvrtý rok. Tvorivo prepája žiakov základných škôl so stredoškolskými študentmi a vysokoškolákmi. „Karpatská nadácia je jediným držiteľom licencie tohto programu. Ide o veľmi milý, úspešný a mimoriadne zaujímavý program, takže na tento sme zvlášť hrdí.“
[ad2][/ad2]Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Polievka sv. Alžbety aj tento rok pomôže ľuďom v ťažkých životných situáciách. Dobrovoľná zbierka je súčasťou Festivalu sakrálneho umenia. Ako informovalo mesto Košice, podujatie sa začne v piatok 15. novembra o 13:00, na Alžbetinej ulici pred Dómom sv. Alžbety.