Štyri gotické kostolíky na Gemeri získali značku Európske dedičstvo

Štyri gotické kostolíky na Gemeri – v Štítniku, Ochtinej, Koceľovciach a Plešivci, získali značku Európske dedičstvo, a to vďaka unikátnym stredovekým nástenným maľbám, ktoré sa v nich nachádzajú. Košický a Banskobystrický samosprávny kraj uspeli so spoločnou nomináciou o získanie tejto prestížnej značky pre dokopy 12 kostolov na Gemeri a Malohonte. Niektoré fresky nachádzajúce sa v kostoloch, ktoré sú súčasťou Gotickej cesty, sú staré viac ako 700 rokov. Informovala o tom hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja Anna Terezková.
Do zoznamu Európskeho dedičstva sa zapísalo osem kostolov na Malohonte a štyri na Gemeri. Konkrétne ide o evanjelické kostoly v Koceľovciach, Ochtinej, Štítniku, Kameňanoch, Kraskove, Kyjaticiach, Rimavskej Bani a v Rimavskom Brezove, rímskokatolícke kostoly v Chyžnom, Rákoši, Šiveticiach a v kostole reformovanej cirkvi v Plešivci. Finálny zoznam bol výsledkom spoločného výberu odborníkov z krajských pamiatkových úradov v Banskej Bystrici a v Košiciach. V gotických kostolíkoch bola použitá technika pravej fresky, čo znamená, že na vlhkú omietku sa nanášali farby. Ich zaujímavosťou je, že tieto farby boli vedľajším produktom baníckej a hutníckej činnosti, ktorá bola pre oblasť Gemera a Malohontu príznačná. Autormi stredovekých nástenných malieb sú talianski freskári a nimi vyškolení majstri.
„Túto značku sme spolu s Banskobystrickým samosprávnym krajom získali ako prví na Slovensku, doposiaľ sa ňou nepýši žiadna lokalita. Za posledných deväť rokov ju pritom získalo iba 48 lokalít v Európe. Považujeme preto za veľký úspech, že sme s našou nomináciou boli úspešní a fresky talianskej školy sa zaradili do zoznamu pamiatok pod značkou Európskeho dedičstva. Gemer patrí medzi menej rozvinuté regióny, verím, že táto prestíž bude impulzom aj pre turistov, aby zavítali do tohto kúta nášho kraja,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Nomináciu Košického a Banskobystrického samosprávneho kraja koordinoval Pamiatkový úrad SR. O udelení tzv. European heritage label (EHL), teda Európskeho dedičstva rozhodol medzinárodný expertný panel pri Európskej komisii zložený z 13 nezávislých odborníkov vymenovaných Európskym parlamentom, Radou, Komisiou a Výborom regiónov. Ten ho udeľuje budovám, dokumentom, múzeám, archívom, pamiatkam alebo udalostiam, ktoré zohrali významnú úlohu pri vývoji Európy.
Zdroj: (SITA, mlu;DSe)
Odporúčané články

V súvislosti s modernizáciou električkovej trate na sídlisku Nad jazerom a výlukou električkovej dopravy na celom úseku trate od Važeckej po križovatku VSS, došlo z nedele na pondelok na základe požiadavky Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) k zmene signálneho plánu na svetelne riadenej križovatke pod mostom VSS.

Rudolf Schuster (91), prvý demokraticky zvolený prezident Slovenskej republiky a bývalý primátor mesta Košice, na Valnom zhromaždení Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) tvrdo kritizoval neodborné zásahy do vodohospodárstva a mediálne útoky na VVS zo strany Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) a Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). „Každý je dnes odborníkom vo všetkom. Neodborníci by nemali hovoriť do odborných vecí,“ vyhlásil. Tvrdenia NKÚ, najmä jeho predsedu Ľubomíra Andrassyho, o údajnej skrytej privatizácii VVS odborná verejnosť opakovane označila za klamstvá, zavádzanie a politikárčenie. Schuster zdôraznil dôležitosť odbornosti, efektívneho hospodárenia vodární a využitia eurofondov na ochranu vodných zdrojov v čase klimatických zmien.

Ako ozrejmil predseda výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ) Robert Redhammer, SAAVŠ je plnohodnotným členom prestížnej Európskej asociácie pre zabezpečovanie kvality vo vysokoškolskom vzdelávaní – ENQA. Študentstvo si vďaka tomu môže užívať všetky výhody.