Sú zónové značky v rezidentských lokalitách v súlade so zákonom?
Zónové dopravné značky sú podľa tvrdenia aktivistov z iniciatívy „Nezaplatím EEI ani cent – občianska neposlušnosť“ v rozpore s platnými predpismi. Firma EEI zasa tvrdí, že sú v poriadku, ak ich neznehodnotia odlepením textovej informačnej časti.
Osádzanie nových zónových dopravných značiek sa v piatok nezaobišlo bez problémov. Košičania upozornili napríklad na to, že na križovatke Letnej a Zimnej ulici značku osádzali priamo doprostred priechodu pre chodcov. Na ďalšom mieste zasa zakrývala dopravnú značku Stoj, daj prednosť v jazde.
Podľa aktivistov je však najväčším problémom samotná zónová značka. Tvrdia, že je v rozpore so zákonom. Namiesto zónových dopravných značiek Zóna s dopravným obmedzením mali byť použité značky Zóna s plateným alebo regulovaným státím. V reakcii na sociálnej sieti to potvrdil aj košický dopravný inžinier Pavel Titl.




Sporné nálepky
Podľa firmy EEI sú zónové značky, ak sú kompletné, v poriadku. „Zaznamenali sme viacero prípadov, keď vandali odstránili zo zónovej dopravnej značky textovú informačnú časť, takto znehodnotenú značku odfotili a poslali na facebook ako dôkaz neprofesionality spoločnosti EEI. Spoločnosť garantuje, že všetky dopravné značky, ktoré rozmiestňuje v rezidentských zónach, sú v pôvodnej verzii v absolútnom poriadku,“ vyjadril sa Karol Wolf, ktorý za EEI komunikuje s médiami.
Henrich Burdiga zo spomínanej iniciatívy však tvrdí po porade s právnikmi a odborníkmi niečo iné. „Podľa vyhlášky ministerstva vnútra, ktorou sa vykonáva zákon o cestnej premávke, nie je prípustné umiestňovať dodatkové tabule k zónovým dopravným značkám formou nálepiek. Navyše, podľa informácií z prostredia dopravného inšpektorátu, súhlas k osadzovaniu týchto druhov značiek z ich strany vydaný nebol,“ informoval nás občiansky aktivista.
Foto: Iveta Vaculová
Odporúčané články
Polícia vyzýva motoristov, aby mysleli na prezutie zimných pneumatík včas, a takisto, aby mysleli na ďalšie povinnosti, ktoré by mali splniť pred jazdou počas zimného obdobia. Za nesplnenie týchto povinností hrozí vodičom mastná pokuta!
Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH), a. s., Košice odlieči vďaka navýšeniu finančného objemu v mesiacoch november a december viac poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Znížia sa tak ich počty na čakacej listine na plánovaný výkon. Kapacitné aj personálne možnosti ústavu to umožňujú, preto ide o významný krok v prospech poistencov najväčšej zdravotnej poisťovne.
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK), a.s. informuje cestujúcu verejnosť o mimoriadnej výluke električkovej dopravy na rýchlodráhe v úseku Pereš – Vstupný areál U.S.Steel z dôvodu nevyhnutného orezu stromov.