Súčasťou osláv Botanickej záhrady v Košiciach je aj vedecká konferencia
Súčasťou osláv 70. výročia založenia Botanickej záhrady Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach je aj dvojdňová vedecká konferencia. Pod názvom História a súčasnosť botanického výskumu a ochrany prírody sa začína vo štvrtok. Informoval o tom hovorca univerzity Tomáš Zavatčan.
Prednášky sú rozdelené do šiestich blokov s názvami História a súčasnosť botaniky, Ekologické a environmentálne štúdie, Taxonómia a biodiverzita, Manažment zbierok v arborétach a botanických záhradách, Experimentálna botanika a Vzdelávanie, bioinformatika. Prednášajúcimi budú významné osobnosti botaniky pôsobiace na Slovensku i v zahraničí.
[ad][/ad]Zaujímavá história i exkurzia
„Súčasťou konferencie bude aj posterová sekcia, do ktorej je prihlásených 16 posterov,“ povedal riaditeľ botanickej záhrady Pavol Mártonfi. Okrem iného zahŕňa aj exkurziu či ochutnávku chilli papričiek v rámci výstavy jesenných plodov v botanickej záhrade. Široká verejnosť ich môže degustovať v sobotu (5. 9.).
Podľa jeho slov mala história košickej botanickej záhrady svoje lepšie aj horšie obdobia, pričom sa menilo jej postavenie, ciele aj zámery ďalšieho rozvoja. V súčasnosti je vedecko-pedagogickým pracoviskom UPJŠ.
„V zmysle medzinárodnej Konvencie o biologickej diverzite je hlavnou náplňou vedeckovýskumná činnosť zameraná na sústreďovanie a štúdium genofondu ohrozených a bežných druhov celého sveta so špeciálnym zameraním na ohrozené druhy karpatsko-panónskeho regiónu,“ spresnil Mártonfi.
Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach začala písať svoju históriu 5. mája 1950 ako Botanický ústav Vysokej školy poľnohospodárskeho a lesníckeho inžinierstva. Súčasťou univerzity sa stala v roku 1964. S rozlohou 30 hektárov, skleníkmi na ploche 3500 metrov štvorcových a zbierkovým fondom vyše 4 000 druhov, poddruhov a kultivarov rastlín je najväčšou botanickou záhradou na Slovensku.
(TASR)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.