Sudcovské oddelenie by malo pozostávať zo sudcu, vyššieho súdneho úradníka a asistenta

Sudcovské oddelenie, prioritne prvostupňové, by malo pozostávať zo sudcu, vyššieho súdneho úradníka a asistenta. Ide o jeden z podnetov, ktoré Združenie sudcov Slovenska (ZSS) navrhlo ministerstvu spravodlivosti po Hlavnom zhromaždení ZSS 17. júna. Nový prezident ZSS František Mozner vysvetlil, cieľom návrhov je prispieť k rýchlejšiemu a kvalitnejšiemu výkonu súdnictva, ktoré sú podľa neho dlhodobo ignorované.
„Ďalej je to návrh zaviesť alikvótny príplatok za výkon funkcie sudcu, ktorý by sudcom, ktorí ešte pred dovŕšením dôchodkového veku takzvane vyhoria, umožnil opustiť funkciu, čím by sa zároveň vytvoril priestor pre príchod nových sudcov, ktorí budú schopní vykonávať funkciu s väčším nasadením,“ uviedol Mozner.
ZSS tiež zastáva názor, že základným predpokladom plynulého dopĺňania sudcovského stavu je, aby bolo vopred jasné, koľko sudcov má pôsobiť na tom-ktorom okresnom či krajskom súde. „Presadzujeme preto návrh, aby boli pre každý súd vytvorené tabuľkové miesta, ktoré by fixne určovali počet sudcov a administratívy na jednotlivých súdoch a ktoré by sa podľa vopred stanovených kritérií (trend nápadu vecí, ich skladby a pod.) mohli meniť len v dlhodobých horizontoch, pri súčasnom zakotvení obligatórneho mechanizmu nahradenia trvale uvoľneného miesta sudcu na príslušnom súde,“ skonštatoval prezident ZSS. Ako dodal, v súčasnosti totiž takéto miesto sudcu môže byť pridelené aj inému súdu, a to na základe rozhodnutia ministra spravodlivosti.
Včasný a kvalitný výkon súdnictva nie je podľa Moznera možný bez kvalifikovaného a adekvátne odmeňovaného administratívneho justičného aparátu. „Najmä v oblastiach s vyššími životnými nákladmi je odmeňovanie administratívy na hranici udržateľnosti a negatívne ovplyvňuje aj jej kvalitu. Preto dlhodobo v zhode s odbormi navrhujeme prijatie osobitnej právnej úpravy, ktorá by riešila túto problematiku komplexne a zohľadnila význam a špecifiká zamestnancov v justičnej štátnej službe,“ uzavrel.
Zdroj: (SITA, kh;mb/ d.p.)
Odporúčané články

Poltucet verejných budov v meste by sa v najbližšej dobe mohol dočkať investícií na zníženie ich energetickej náročnosti za 7,1 milióna eur. Na samotné stavebné úpravy verejných budov by išlo takmer 6,1 milióna eur a na spracovanie projektových dokumentácií pre ich plánovanú obnovu ďalší milión eur. O schválení týchto investícií rozhodnú poslanci mestského zastupiteľstva na svojom zajtrajšom rokovaní.

Premiestnením pomníka z Námestia osloboditeľov otázniky nezaniknú, len sa presunú na iné miesto. Vyplýva to z poskytnutých podkladov pre agentúru SITA k problematike presunutia pomníka padlým z druhej svetovej vojny, ktorý sa nachádza v centre Košíc. Pomníkom sa v ostatných mesiacoch opakovane zaoberalo košické mestské zastupiteľstvo, diskusia sa rozprúdila po opravách plastických prvkov – kosákov a kladív, na jeseň minulého roka krátko pred 35. výročím Nežnej revolúcie.

Ako informoval Hasičský a záchranný zbor Košického kraja, v 30 prípadoch išlo o technické zásahy. Najčastejšie, a to 27-krát, ich zamestnalo odstraňovanie popadaných stromov na cesty.