Superpočítač novej generácie bude aj v Košiciach
Budúcnosťou vedy a výskumu sú výkonné superpočítače. Vláda SR dnes schválila projekt, vďaka ktorému sa budú môcť vysokovýkonnou výpočtovou infraštruktúrou okrem Bratislavy pýšiť aj Košice.

Schváleniu projektu superpočítača v Košiciach vládou predchádzala pracovná návšteva štátneho tajomníka Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Ivana Ivančina začiatkom tohto týždňa v Bruseli. V sídle Európskej komisie (EK) sa stretol s generálnou riaditeľkou pracovnej skupiny EK na podporu obnovy a odolnosti, Céline Gauer.
Hlavným cieľom stretnutia bolo dosiahnuť súhlas so zmenou vo vybudovaní superpočítača novej generácie v rámci investície 3, komponentu 17 programu Digitálne Slovensko. Projekt sa zameriava na sprevádzkovanie verejne prístupnej národnej vysokovýkonnej výpočtovej infraštruktúry, ktorá bude slúžiť nielen akademickým inštitúciám, ale aj štátnym a verejným inštitúciám, ako aj súkromnému sektoru, vrátane výskumu a vývoja.
Základom tejto iniciatívy je vybudovanie redundantnej výpočtovej infraštruktúry, ktorá bude plne integrovaná do spoločného centralizovaného manažmentu, pričom využije odborné kapacity a špecializácie jednotlivých partnerov v regiónoch. Podľa štúdie uskutočniteľnosti bolo identifikované ako najvhodnejšie riešenie vybudovanie dvoch superpočítačových centier – jedno v Slovenskej akadémii vied (SAV) v Bratislave a druhé na Technickej univerzite v Košiciach (TUKE). Integrácia týchto dvoch centier do spoločného HPC (High Performance Computing) klastra umožní pokrytie potrieb západného aj východného Slovenska, čím sa zabezpečí rovnomerné využitie a rozvoj regionálnych kapacít.
„Vybudovanie superpočítačov v Bratislave a Košiciach predstavuje zásadný krok pre budovanie národnej digitálnej infraštruktúry, ktorá podporí slovenský výskum a vývoj v rôznych vedeckých odvetviach. Tento projekt zohľadňuje regionálne špecializácie a zabezpečuje rovnováhu medzi západným a východným Slovenskom, čo prispeje k ekonomickému a inovačnému rozvoju celej krajiny,“ uviedol štátny tajomník Ivan Ivančin.
Projekt superpočítačov je významným príspevkom k digitálnej transformácii Slovenska a podporí zvýšenie konkurencieschopnosti slovenského výskumu, inovácií a technologického rozvoja na európskej úrovni.
Zdroj: (TS)
Odporúčané články

Košické Krematórium prešlo ďalšou výraznou obnovou. Správa mestskej zelene v Košiciach (SMsZ), ktorá je od roku 2019 správcom Krematória a Verejného cintorína, ukončila sanáciu exteriérových stien v dvoch častiach budovy – pri hlavnom vstupe a v zadnej časti budovy s terasou, ktorá je sklenenou stenou spojená s hlavnou rozlúčkovou sálou.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice ako prvá na Slovensku zaviedla modernú a mimoriadne šetrnú metódu liečby myómov a adenomyózy pomocou rádiofrekvenčnej ablácie. Gynekologicko–pôrodnícke oddelenie sa vďaka tomu stalo prvým certifikovaným pracoviskom tohto typu nielen na Slovensku, ale aj v rámci krajín V4, a zároveň školiacim centrom pre ďalších odborníkov.

Dopravný podnik mesta Košice upozorňuje obyvateľov a vodičov na plánované nočné čistenie koľajových žliabkov, ktoré si vyžiada dočasné obmedzenia dopravy.