Belgicko čaká na nového premiéra z rodiny liberálov
Brusel 5. septembra (TASR) – Belgicko čaká na svojho nového premiéra z rodiny liberálov. Niekoľkotýždňové politické rokovania medzi stranami zúčastnenými na procese vytvárania novej federálnej vlády vyústili vo štvrtok do dohody, podľa ktorej flámskym kresťanským demokratom pripadol post v Európskej komisii a liberálnym stranám post predsedu vlády. Kandidátov medzi liberálmi je však viacero.
Najpravdepodobnejšiu hypotézou, ako dnes uvádzajú belgické médiá, je, že budúcom premiérom sa stane Charles Michel, vyjednávač za liberálne Reformné hnutie (MR). Aj vďaka jeho úsiliu sa v krajine rodí model tzv. “švédskej koalície”, ktorá zahŕňa spoluprácu liberálnych strán s kresťanskými demokratmi z oboch regiónov – Valónska a Flámska.
Do štvrtka sa ešte ako o možnom federálnom premiérovi uvažovalo o Krisovi Peetersovi, ktorý je predsedom flámskej vlády a členom flámskych kresťanských demokratov (CD&V). Peeters sa však týchto ambícií vzdal v prospech toho, aby sa jeho stranícka kolegyňa, europoslankyňa Mariane Thyssenová, stala novou belgickou eurokomisárokou.
Na základe politickej dohody je teda isté, že premiérske kreslo patrí do rodiny liberálov. Tam je okrem Michela možným kandidátom pre šéfovanie vlády aj súčasný šéf diplomacie Didier Reynders, bývalý líder MR, ktoré zastrešuje frankofónnych liberálov. Reynders bol rovnako kandidátom na eurokomisára.
Na druhej strane liberálnej scény je počtom kresiel v parlamente menšia flámska strana liberálov a demokratov (Open VLD), ktorej bývalý líder Alexander De Croo je tiež možným uchádzačom o premiérske kreslo. De Croo je belgickým vicepremiérom a ministrom pre dôchodky.
Ďalšou kandidátkou tejto strany je v súčasnosti veľmi populárna politička Maggie De Blocková, ktorá v odchádzajúcej vláde zastáva funkciu štátnej tajomníčky pre imigráciu, azylovú politiku a sociálnu integráciu.
Najmenej pravdepodobnou možnosťou je údajný návrat liberála Guya Verhofstadta na premiérske kreslo. Ten bol v poradí 47. predsedom belgickej vlády (1999-2008) a v súčasnosti je šéfom Aliancie demokratov a liberálov (ALDE) v Európskom parlamente.
Belgickí politickí komentátori sa zhodli v názore, že Charles Michel si zrejme nenechá ujať príležitosť dostať sa na čelo federálnej vlády. Rokovania na túto tému pokračujú, pričom najvážnejšou prekážkou pred zostavením vlády, a teda aj vymenovaním jej šéfa, sú zložité rokovania o podobe federálneho rozpočtu.
(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem