Ebola je už v New Yorku
NEW YORK (TASR – Starosta New Yorku Bill de Blasio v noci nadnes potvrdil, že lekárovi Craigovi Spencerovi, ktorý sa nedávno vrátil do mesta zo západnej Afriky, diagnostikovali vírus ebola. Informovala o tom agentúra AP s tým, že ide o prvý prípad eboly v New Yorku.
Podľa starostu nie je dôvod, aby sa obyvatelia mesta obávali. “Newyorčania, ktorí vírusu neboli vystavení, nie sú vôbec v ohrození,” konštatoval.
Spencer (33-ročný) pôsobil v rámci humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc v Guinejskej republike, v jednej z troch západoafrických krajín najviac zasiahnutých ebolou. Do New Yorku sa vrátil pred vyše týždňom. Vo štvrtok ho z jeho bytu na Manhattane prepravil do nemocnice Bellevue špeciálny tím v ochranných odevoch. Mal horúčku a gastrointestinálne príznaky. Ďalšie testy vykoná Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), aby potvrdilo zistenia.
Detektívi medzitým zisťujú, s kým bol Spencer v kontakte. Lekár priznal, že sa viezol metrom aj taxíkom ešte predtým, ako sa začali u neho prejavovať príznaky vírusu. Agentúra Reuters medzitým informovala, že jedna z troch osôb, ktoré boli v úzkom kontakte so Spencerom, je v nemocnici.
PROVIDENCE – Americký kameraman na voľnej nohe Ashoka Mukpo, ktorému diagnostikovali ebolu počas práce pre televíziu NBC News v Libérii, sa po vyliečení vrátil domov. Informovala o tom dnes agentúra AP.
Mukpa (33) v stredu prepustili zo špeciálneho zariadenia v nemocnici v americkom štáte Nebraska a odletel na Rhode Island v spoločnosti svojej priateľky a otca. Mukpov otec Mitchell Levy povedal, že jeho synovi sa darí dobre a je rád, že ho má doma. Mukpo podľa slov svojho otca plánuje pokračovať v zotavovaní ešte niekoľko dní, kým bude komunikovať s médiami. Levy poďakoval v mene rodiny za podporu, ktorej sa jej dostalo.
Mukpa hospitalizovali 6. októbra. Bol druhým pacientom s ebolou v tejto nemocnici.
BAMAKO – Africký štát Mali potvrdil vo štvrtok prvý prípad eboly. Podľa agentúry Reuters tak ide o šiesty západoafrický štát, v ktorom zaregistrovali nákazu.
Malijský minister zdravotníctva Ousmane Kone v štátnej televízii oznámil, že pacientom v západnej provincii Kayes je dvojročné dievčatko, ktoré nedávno pricestovalo zo susednej Guinejskej republiky, kde ebola vypukla. Podľa agentúry AP dievčatko doviezli v stredu do nemocnice v meste Kayes, kde krvné testy potvrdili vírus.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že ebola zabila už najmenej 4877 ľudí a 9936 sa ňou nakazilo. Senegalu a Nigérii sa podarilo zabrániť šíreniu eboly, zavlečenej cestujúcimi, epidémia však naďalej sužuje Libériu, Sierru Leone a Guineu.