Európska komisia privítala správu OECD o význame investícií do vzdelávania
Brusel 9. septembra (TASR) – Európska komisia oznámila, že víta dnešné zverejnenie správy “Education at a glance 2014” – ide o výročnú správu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) o stave národných vzdelávacích systémov a výzvach, ktorým čelia.
V správe sa zdôrazňuje rastúci význam investícií do vzdelávania pre budúci rast a zamestnanosť v EÚ a pre inkluzívnejšiu európsku spoločnosť.
Správa zahŕňa 34 členských krajín OECD vrátane 21 členských štátov EÚ (Belgicko, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Luxembursko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Slovensko, Španielsko, Švédsko, Spojené kráľovstvo a Taliansko). V správe je ako partnerská krajina OECD zahrnuté aj Lotyšsko, ktoré nie je členom OECD.
“Táto správa je hlavným zdrojom poznatkov a faktov pre tvorcov politiky. Prispieva k väčšiemu pochopeniu výziev, ktorým čelíme. Poukazuje na to, že medzi členskými štátmi EÚ ešte stále existujú veľké rozdiely v úrovni zručností jednak medzi čerstvými absolventmi, ako aj staršími vekovými skupinami,” uviedla eurokomisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Andrulla Vasiliová.
Podľa eurokomisárky je správa OECD v súlade s politikou komisie zameranou na zvyšovanie kvality vzdelávania a úrovne zručností.
“Musíme zabezpečiť, aby najmä mladí ľudia mali zručnosti, ktoré budú potrebovať v pracovnom živote, a aby sme pre dospelých vytvárali príležitosti na ďalšie vzdelávanie,” zdôraznila Vasiliová.
Medzi hlavné zistenia o EÚ v správe sa uvádza, že možnosti vzdelávania v Európe sa naďalej výrazne zvyšujú, že z vysokej úrovne vzdelania a zručností môžu ťažiť jednotlivci i spoločnosť ako celok, že v porovnaní členských krajín EÚ podobná úroveň dosiahnutého vzdelania nie vždy znamená aj podobnú úroveň zručností, že populácia učiteľov vo všeobecnosti starne (v krajinách EÚ má v priemere 37 percent stredoškolských učiteľov aspoň 50 rokov) a že súkromné investície do terciárneho vzdelávania sa zvyšujú.
Správa Education at a Glance vychádza z údajov, ktoré zozbierali OECD, Eurostat a Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).
(spravodajca TASR Jaromír Novak) dod