Guinea: Tím Červeného kríža napadli pri pochovávaní obetí eboly
Konakry 24. septembra (TASR) – Na tím Červeného kríža v Guinei zaútočili miestni obyvatelia, keď zbieral a pochovával telá obetí, zrejme nakazených ebolou. Išlo o najnovší zo série útokov, ktoré brzdia snahy dostať pod kontrolu súčasnú epidémiu eboly v západnej Afrike, napísala dnes agentúra AP. Jeden pracovník Červeného kríža sa teraz zotavuje zo zranenia krku, ktoré utrpel pri utorkovom útoku v meste Forécariah, informoval hovorca Medzinárodnej federácie spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca Benoit Carpentier. Rodinní príslušníci mŕtvych obetí najprv napadli šiestich dobrovoľníkov a zničili im autá, uviedla miestna obyvateľka. Nakoniec sa dav ľudí vybral do regionálneho zdravotníckeho úradu, kde hádzali do budovy kamene. Útok je najnovším z vlny násilností namierených proti humanitárnym pracovníkom, ktorí pochovávajú telá správnym spôsobom, poskytujú obyvateľstvu informácie o ebole a dezinfikujú verejné priestranstvá. Najšokujúcejší bol minulotýždňový únos a zabitie ôsmich ľudí v Guinei, medzi ktorými sa nachádzali zdravotníci, ktorí vzdelávali ľudí ohľadne eboly, a sprevádzajúci novinári. Ebolou sa údajne nakazilo vyše 5800 ľudí v Libérii, Sierre Leone, Guinei, Nigérii a Senegale. Epidémia prerástla do dosiaľ najväčšej pre toto ochorenie na svete, sčasti aj preto, že sa bez spozorovania šírila celé mesiace. Dostala sa až do husto zaľudnených veľkomiest západnej Afriky. Proti snahám zastaviť šírenie vírusovej choroby existuje odpor – niektorí ľudia popierajú, že vôbec existuje, iní sa zasa obávajú, že práve pracovníci vyslaní na boj s ebolou túto chorobu v skutočnosti prenášajú. 2 jam gon
Odporúčané články
Európska únia pripravuje 20. balík sankcií proti Rusku, ktorý má byť hotový „do mesiaca“. Ako referuje spravodajský web Kyiv Independent, povedal to v nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Takmer päťhodinové rokovania medzi USA a Ruskom o ukončení vojny na Ukrajine nepriniesli v utorok žiadny prelom, keďže Kremeľ uviedol, že v kľúčovej otázke územia sa zatiaľ „nedosiahol žiadny kompromis“.
Ruský vodca Vladimir Putin tvrdí, že Moskva je údajne pripravená uzavrieť mierovú dohodu, ale je to „právne nemožné“. Referuje o tom web glavcom.ua s odvolaním sa tlačovú konferenciu šéfa Kremľa.

