Kosovo: K zámeru opozície vytvoriť vládu sa pripojilo radikálne Sebaurčenie
Priština 10. septembra (TASR) – Iba dva dni pred piatkovým druhým pokusom o ustanovenie kosovského parlamentu, ktorý vzišiel z volieb 8. júna, sa na stranu opozície pridali aj radikáli z hnutia Sebaurčenie (Vetevendosje).
Demokratická strana Kosova (PDK) premiéra Hashima Thaciho síce zvíťazila v parlamentných voľbách a zabezpečila si najvyšší počet mandátov (37), avšak tri opozičné subjekty – Demokratická liga Kosova (LDK), Aliancia pre budúcnosť Kosova (AAK) niekdajšieho veliteľa Kosovskej oslobodzovacej armády Ramusha Haradinaja a Iniciatíva za Kosovo Fatmira Limaja vytvorili spoločný parlamentný klub, ktorý tvorí 47 poslancov.
Teraz sa k deklarácii týchto troch subjektov o zámere vytvoriť koaličnú vládu pripojil písomne aj štvrtý, informoval podľa tamojších médií líder LDK Isa Mustafa s tým, že sa všetky tieto strany budú usilovať o európsku perspektívu pre Kosovo. Kľúčom k tomu je otvorenie demokratického a otvoreného dialógu so srbskou menšinou v Kosove, dodal.
Ústavný súd Kosova 22. augusta anuloval voľbu Isu Mustafu za predsedu nového zákonodarného zboru zo 17. júla so zdôvodnením, že bola protiústavná, pretože v rokovacej sieni nebolo potrebné kvórum poslancov.
Ústavní sudcovia vyhoveli podnetu PDK, ktorej líder Hashim Thaci voľbu nového šéfa parlamentu – nominanta opozičnej LDK – označil už skôr za “absolútne ilegálnu”. Právo navrhnúť nového šéfa parlamentu prisúdil ústavný súd navyše víťaznej strane ostatných volieb, Thaciho PDK.
Júlové ustanovujúce zasadanie zákonodarného zboru sa nieslo v znamení sporu o vedúcu politickú silu na parlamentnej pôde. Vedúca parlamentná sila má v zmysle platnej legislatívy právo obsadiť post predsedu parlamentu.
V anulovanom hlasovaní, na ktorom sa nezúčastnilo 37 poslancov PDK, získal opozičný kandidát podporu 65 zákonodarcov, 18 prítomných sa hlasovania zdržalo.
Úradujúci predseda kosovskej vlády na jednej zo sociálnych sietí už o deň neskôr naznačil, že očakáva riešenie zo strany ústavného súdu. “Videli sme včera scény, ktoré sú nedôstojné kosovskej demokracie,” napísal Thaci a avizoval predmetný podnet na ústavný súd s tým, že v súvislosti s násilným vývojom na parlamentnej pôde to bude žiadosť o obnovu legality a legitimity štátnych inštitúcií.
Ak by sa ani v piatok nepodarilo ustanoviť nový kosovský parlament, volebná komisia v Prištine už naznačila, že by sa ešte v priebehu jesene uskutočnili nové voľby.
5 20 le žab