Kultúrny teror v Palmýre
Sýrski pamiatkári vyhlásili, že sú hlboko šokovaní rozsahom škôd, ktoré napáchali džihádisti tzv. Islamského štátu (IS) v palmýrskom múzeu, kde došlo k zničeniu množstva vzácnych artefaktov.
Púštne mesto Palmýra bolo v područí teroristov od vlaňajšieho mája. Sýrske vládne sily podporované ruskými náletmi nad ním opäť získali kontrolu v nedeľu. Skončila sa tak vláda teroru v meste, ktorého slávne, 2000 rokov staré historické zrúcaniny kedysi lákali desaťtisíce návštevníkov z celého sveta.
Experti vyčíslia škody
Podla riaditeľa Hlavného úradu pre pamiatky a múzeá (DGAM) v Sýrii Mámúna Abdal-Karíma bude do Palmýry vyslaný tím expertov, ktorí vyhodnotia rozsah deštrukcie muzeálnych zbierok. Palmýra je však stále zamorená mínami, ktoré tam inštaloval IS pred svojím ústupom. Opätovné získanie Palmýry vládnymi silami predstavuje významné víťazstvo v boji proti tejto extrémistickej skupine od vlaňajšieho uzavretia medzinárodnej dohody o ofenzíve proti IS. Teroristi počas svojej nadvlády v Palmýre zničili okrem množstva predmetov tiež dva rozsiahle chrámy postavené pred vyše 1800 rokmi, ako aj víťazný oblúk z čias Rímskej ríše. Táto sunnitská extrémistická skupina totiž vo svojom zvrátenom výklade islamu považuje historické pamiatky za prejav modlárstva a ich zničenie za súčasť očistenia sa od pohanstva. Sekta Dáiš sa však neštíti mnohé z ulúpených vzácnych artefaktov speňažovať v prospech financovania svojich aktivít.
Text a foto: TASR