Minister M. Lajčák podporil ambície Čiernej Hory na členstvo v NATO
Newport 4. septembra (TASR) – Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes (4. septembra 2014) absolvoval oficiálny program v rámci summitu Severoatlantickej aliancie (NATO), ktorý sa koná vo Walese. Oficiálnu delegáciu SR vedie prezident Andrej Kiska a okrem šéfa diplomacie sú v nej aj minister obrany Martin Glváč a náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl genpor. Milan Maxim.
Kľúčovou témou, ktorej sa dnes venovali hlavy štátov a vlád, bola situácia na Ukrajine. Prezident SR A. Kiska na stretnutí k Ukrajine zdôraznil, že Slovensko odsudzuje anexiu Krymu a vyslovil sa za diplomatické riešenie spojené s procesom stabilizácie situácie na východe Ukrajiny. Zároveň vyjadril plnú podporu suverenite, nezávislosti a teritoriálnej integrity Ukrajiny ako aj pripravenosť naďalej poskytovať našim východným susedom humanitárnu a materiálnu pomoc. Šéf slovenskej delegácie dodal, že si uvedomujeme dôležitosť a citlivosť ekonomického tlaku, ktorý kríza spôsobuje, osobitne v otázkach energetickej bezpečnosti a aj preto Slovensko spustilo predvčerom reverzný tok zemného plynu na Ukrajinu.
V diskusii o ďalšom vývoji situácie v Afganistane spojenci potvrdili záväzok prispieť aj do budúcej misie NATO v krajine, po roku 2014, ktorá má za úlohu cvičiť afganské ozbrojené sily. Slovensko tam plánuje vyslať 65 vojakov. Rozhodnutie podlieha schváleniu právnych záruk pre tieto sily zo strany afganskej vlády.
Šéf slovenskej diplomacie viedol delegáciu SR na rokovaniach s ministrami zahraničných vecí štyroch štátov ašpirujúcich na členstvo v Aliancii – Čiernej Hory, Bosny a Hercegoviny, Gruzínska a Macedónska. “Slovensko je dlhodobo podporovateľom rozširovania Aliancie, pričom pozvánka za člena nie je len uznaním pokroku, ale rozširovanie má aj stabilizačný efekt,” zdôraznil minister M. Lajčák. Zároveň ocenil pokrok, ktorý dosiahla Čierna Hora. Členovia Aliancie mali najneskôr do konca budúceho roka rozhodnúť, či dostane táto krajina Západného Balkánu pozvánku do NATO. V prípade Gruzínska M. Lajčák ocenil pokrok, ktoré táto krajina dosiahla v reformách. Ministri zároveň schválili balík pomoci pre Tbilisi. Pokiaľ ide o Macedónsko ministri sa v prvom rade zhodli na potrebe doriešiť otázku názvu štátu. Ministri Aliancie vyzvali Bosnu a Hercegovinu, aby pokračovala v reformách a začala implementovať svoje záväzky.
Minister M. Lačák dnes vystúpil taktiež na zasadnutí mládežníckeho summitu NATO, ktorý je jednou zo sprievodných akcií vrcholnej schôdzky hláv štátov a vlád členských krajín Aliancie. Spolu s ministrom vystúpili aj chorvátska ministerka zahraničných vecí Vesna Pusić a ministerka obrany Čiernej Hory Milica Pejanović-Djurišić. Minister následne diskutoval s účastníkmi mládežníckeho summitu na tému stabilizácie Západného Balkánu. M. Lajčák zdôraznil, že stabilizácia tohto regiónu znamená zároveň stabilizáciu Európy. Jednoznačne sa vyslovil za zachovanie politiky otvorených dverí a dodal, že tie krajiny, ktoré sú pripravené na členstvo v Aliancii by mali byť pozvané do elitného klubu. Zároveň uviedol, že z pohľadu stability regiónu ide ruka v ruke integrácia krajín Západného Balkánu do NATO, ako aj do EÚ.
Šéf slovenskej diplomacie sa večer zúčastní na rokovaniach, na ktorých spolu s ostatnými ministrami členských krajín NATO prediskutujú otázky interoperability a pomoci budovania obranných kapacít pre partnerov Aliancie.
TASR informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.
dod