Nemecko: V Berlíne odhalili pamätník obetiam nacistických”eutanázií”
Berlín 2. septembra (TASR) – V Berlíne odhalili dnes pamätník obetiam nacistického programu nútených “eutanázií”, v rámci ktorého bolo zavraždených vyše 200.000 duševne alebo telesne postihnutých ľudí. Pamätník s informačnými tabuľami odhalil berlínsky starosta Klaus Wowereit, píše agentúra DPA.
Monument pripomína zločiny, ktorých sa nacisti dopustili pod zámienkou “ukončenie utrpenia” duševne chorých. Zároveň upozorňuje na to, že väčšina organizátorov vrážd pacientov nebola nikdy potrestaná, príbuzní obetí sa nedočkali žiadneho odškodnenia a na smrť ich blízkych sa po druhej svetovej vojne takmer zabudlo.
Tento nacistický likvidačný program oficiálne fungoval od októbra 1939 do augusta 1941. Mal krycie názvy “program eutanázie” alebo “akcia T4” – po berlínskej ulici Tiergartenstrasse 4, kde sídlila komisia, ktorá riadila elimináciu postihnutých osôb. Praktiky nútených eutanázií sa tajne využívali aj po oficiálnom ukončení programu až do pádu tretej ríše v roku 1945. Predpokladá sa, že celkovo bolo týmto spôsobom zavraždených 200.000 až 300.000 pacientov.
Obete zahynuli prevažne v plynových komorách, ale aj smrtiacimi injekciami či následkom hladu v špecializovaných zariadeniach na území Nemecka a Rakúska. Príbuzní obetí dostávali úradné sústrastné listy, v ktorých sa uvádzalo, že ich smrť “znamená vykúpenie z dlhého utrpenia”, pričom príčina úmrtia bola sfalšovaná.
Novoodhalený pamätník má podobu 24 metrov dlhej a 2,6 metra vysokej steny z modrého skla a je umiestnený pred budovou Berlínskych filharmonikov. Podrobnosti programu organizovanej eutanázie sú priblížené na osudoch desiatich konkrétnych obetí. Vybudovanie monumentu stálo 610.000 eur. V blízkosti sa nachádzajú i pamätníky zavraždených Židov, Rómov a homosexuálov.
3 12 tth rsc