Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačidlo “odhlásiť sa z newslettra” v každom e-maile.
Opatrenia proti šíreniu eboly prijali ďalšie štáty
WASHINGTON – Prezident Barack Obama v stredu vyhlásil, že jeho vláda bude oveľa razantnejšie reagovať na prípady eboly v Spojených štátoch a varoval, že v ére častého cestovania by sa táto choroba mohla globálne rozšíriť, ak svet nebude reagoval na súčasnú epidémiu v západnej Afrike.
WASHINGTON – Prezident Barack Obama v stredu vyhlásil, že jeho vláda bude oveľa razantnejšie reagovať na prípady eboly v Spojených štátoch a varoval, že v ére častého cestovania by sa táto choroba mohla globálne rozšíriť, ak svet nebude reagoval na súčasnú epidémiu v západnej Afrike.
Informoval tiež, že Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vyšle “tím rýchlej reakcie” do akejkoľvek nemocnice, v ktorej sa vyskytne nový prípad smrtiacej eboly. Podľa jeho slov by mal doraziť takýto tím z CDC na miesto do 24 hodín a pomáhať miestnej nemocnici krok za krokom s tým, čo treba urobiť.
Predseda Snemovne reprezentantov amerického Kongresu John Boehner povedal, že Obama by mal zvážiť dočasný zákaz cestovania do USA zo západoafrických krajín, kde je epidémia eboly, i ďalšie opatrenia, pretože sa množia pochybnosti o bezpečnosti “nášho” systému leteckej dopravy.
Obama v stredu hovoril telefonicky s britským premiérom Davidom Cameronom, francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom, nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a talianskym premiérom Matteom Renzim. Obama zdôraznil, že svet musí poskytnúť na riešenie epidémie financie a potrebných ľudí, pretože je to “ľudská tragédia, ale aj hrozba medzinárodnej bezpečnosti”.
ABIDJAN – Na následky krvácavej horúčky ebola zomrelo takmer 4500 ľudí, z toho najviac v Libérii, Guinei a Sierre Leone. Vyplýva to zo zverejnenej štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), napísala agentúra Reuters.
Podľa správy WHO si do 12. októbra doposiaľ najväčšia zaznamenaná epidémia eboly vyžiadala životy 4493 pacientov spomedzi celkovo registrovaných 8997 potvrdených alebo pravdepodobných prípadov ochorenia v siedmich krajinách sveta, medzi ktoré patria aj Španielsko a Spojené štáty, kde ochorelo niekoľko zdravotníckych pracovníkov. Štatistiku dopĺňajú Senegal a Nigéria, kde sa šírenie eboly pravdepodobne podarilo zastaviť.
Najviac potvrdených a predpokladaných úmrtí spôsobených ebolou zaznamenali na základe štatistiky WHO Libéria (2458), Sierra Leone (1183) a Guinea (843). “Je zrejmé… že situácia v Libérii Guinei, a Sierre Leone sa v dôsledku rozsiahleho a vytrvalého šírenia (eboly) zhoršuje,” uvádza sa v správe WHO.
PRAHA – Česká republika zavedie od budúceho týždňa v súvislosti s epidémiou eboly v krajinách Afriky vstupné kontroly na letiskách a v priebehu niekoľkých dní aktivuje vojenskú nemocnicu v obci Těchonín pod Orlickými horami v Pardubickom kraji.
Po rokovaní Bezpečnostnej rady štátu o tom v Prahe informoval predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka. Podľa jeho slov členovia rady podporili návrhy rezortu zdravotníctva na zavedenie vstupného skríningu cestujúcich z lietadiel a zabezpečenie aktivácie Centra biologickej ochrany Těchonín. Správu priniesla spravodajská televízia ČT24.
Cestujúci smerujúci na medzinárodné letisko v českej metropole povinní vyplňovať špeciálny dotazník. V tzv. príletovej karte musia uviesť základné informácie o svojej osobe, o pohybe v ostatných 42 dňoch (čo je dvojnásobok inkubačnej doby v prípade eboly), ako aj plánovaný pohyb v nasledujúcich 42 dňoch na území ČR. Ak bude medzi pasažiermi cudzinec, ktorý v priebehu ostatných 42 dní navštívil západnú Afriku, podrobí sa priamo na letisku zdravotnému vyšetreniu.
KINGSTON – Malý karibský ostrovný štát Svätá Lucia v stredu s okamžitou platnosťou zakázal vstup do krajiny cestujúcim prichádzajúcim z troch západoafrických krajín sužovaných epidémiou eboly. Informovala o tom tlačová agentúra AP. Premiér Svätej Lucie Kenny Anthony oznámil, že všetci návštevníci z Guiney, Libérie a Sierry Leone majú zakázaný vstup do krajiny dovtedy, kým sa epidémiu eboly nepodarí dostať pod kontrolu. Epidémia eboly by bola zničujúca pre krajinu s 200.000 obyvateľmi, kde cestovný ruch tvorí vyše 60 percent HDP.