Oslavy konca II. svetovej vojny v Moskve: Fico dostal pozvánku, Orbán nie
Rusko rozoslalo pozvánky na oslavy Dňa víťazstva, ktoré sa každoročne konajú 9. mája na počesť víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne. Tieto oslavy, sprevádzané veľkolepou vojenskou prehliadkou na Červenom námestí, patria medzi najvýznamnejšie udalosti v ruskom kalendári a zároveň slúžia ako výrazný symbol národnej hrdosti i politickej sily.

Tento rok však zoznam pozvaných a nepozvaných svetových lídrov vzbudil mimoriadnu pozornosť, pretože jasne odráža aktuálne diplomatické priority a napätia Moskvy. Slovenský premiér Robert Fico sa ocitol medzi tými, ktorí pozvanie dostali, zatiaľ čo maďarský premiér Viktor Orbán, často vnímaný ako blízky spojenec Ruska, na zozname pozvaných chýba.
Pozvanie na túto udalosť inicioval sám ruský prezident Vladimir Putin, pričom Kremeľ zdôraznil, že pozvánky boli adresované predstaviteľom krajín, ktoré Rusko nepovažuje za „nepriateľské“. Štáty ako Česká republika, pobaltské krajiny, Belgicko, Austrália, Spojené kráľovstvo, Kanada či Japonsko ostali bez pozvania. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov to obhájil slovami, že hlavy „nepriateľských štátov“ na oslavách nie sú vítané.
Zaujímavé je, že hoci Slovensko figuruje na ruskom zozname „nepriateľských krajín“, Robert Fico si vyslúžil výnimku. Jeho minuloročná návšteva Moskvy, kde sa stretol s Putinom, pravdepodobne zohrala úlohu v tomto rozhodnutí. Na rozdiel od neho Viktor Orbán, napriek priateľským vzťahom s Ruskom, pozvanie nezískal. Maďarský premiér už skôr naznačil, že sa osláv nezúčastní, čo mohlo ovplyvniť postoj Kremľa.
Ako uvádza web Pravda.sk, server News.ru k tomu uviedol, že Maďarsko počas druhej svetovej vojny podporovalo nacistické Nemecko. Slovenský štát počas vojny mal pritom kolaborantský fašistický režim, čo už ruský web nespomenul. Rusko však pri výbere hostí prihliadlo aj na súčasné politické vzťahy, nie iba na minulosť. Kým Maďarsko mohlo byť vylúčené pre jeho historickú podporu nacistického Nemecka, Slovensko akoby dostalo diplomatickú výnimku.
Na Slovensku vyvolalo rozhodnutie premiéra Fica zúčastniť sa osláv v Moskve rozporuplné reakcie. Kritici ho obviňujú, že jeho účasť môže ešte viac naštrbiť vzťahy s partnermi v Európskej únii a NATO, najmä v čase, keď je Rusko pod silným medzinárodným tlakom. Naopak, jeho priaznivci argumentujú, že ide o prejav úcty k historickej obeti boja proti fašizmu, ktorá si zaslúži uznanie bez ohľadu na aktuálnu politiku. Fica má na ceste sprevádzať početná delegácia, čo naznačuje, že Slovensko vníma túto udalosť aj ako príležitosť na diplomatické rokovania.
V širšom kontexte nie je Ficovo rozhodnutie ojedinelé – Rusko už dlhodobo využíva Deň víťazstva na budovanie mostov s vybranými krajinami, čím posilňuje svoje postavenie vo svete. Výber pozvaných hostí tak nie je náhodný, ale premyslený krok, ktorý odhaľuje, ako Moskva vníma svoje miesto na globálnej scéne a kto v jej očiach patrí medzi priateľov či nepriateľov.
Pozvánku nemal dostať ani prezident USA Donald Trump, ktorý je voči Rusku otvorený. Kremeľ sa voči USA v poslednej dobe vyjadruje, že zahraničná politika oboch krajín sa veľmi priblížila.
(Pravda, RC)
Odporúčané články

Od 2. do 4. augusta 2024 sa v Trixen Parku uskutoční Medzinárodná súťaž Slovak Open Košice 2024 vo vodnom lyžovaní, kde sa stretnú špičkoví športovci z celej Európy.

V areáli Košickej Kalvárie v mestskej časti Sever začal archeologický výskum, ktorý je nevyhnutným predpokladom pre pripravovanú komplexnú obnovu kaplniek a ich okolia. Práce prebiehajú v kryptách, ktoré sú súčasťou viacerých kaplniek.

Ružínsku ulicu a časť ulice Slobody, v úseku od Toryskej po napojenie na Ružínsku, v mestskej časti Západ osvetľujú nové stožiare verejného osvetlenia so SMART LED svietidlami.