Poruchy zraku sú čoraz častejšie
ŽENEVA/LONDÝN (TASR) – Pod mottom Slepote sa dá predchádzať sa uskutoční v tomto roku Svetový deň zraku. Pripadá na druhý októbrový štvrtok, v roku 2014 je to 9. október.
Cieľom Svetového dňa zraku je upriamiť pozornosť zdravej populácie na problémy ľudí trpiacich úplnou či čiastočnou stratu zraku. Zároveň aj na ťažkosti vyplývajúce z adaptácie slabozrakých na ich novú životnú situáciu.
Slabnutie zraku sa vyskytuje v populácii mužov a žien vo veku od 50 rokov. Väčšina poškodení zraku v danej vekovej hranici sa dá liečiť, ale v niektorých štátoch nemajú postihnutí rovnaký prístup k oftalmologickej starostlivosti.
Podľa informácií WHO na svete trpí 285 miliónov osôb zrakovým hendikepom, z nich 39 miliónov je slepých a 246 miliónov má zníženú schopnosť videnia. Približne 90 percent osôb s nedostatočným zdravím zraku žije v rozvojových krajinách.
Odporúčané články
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok po prvý raz vo svojej histórii zverejnila smernice zamerané na zlepšenie prevencie, diagnostiky a liečby neplodnosti, ktorá postihuje milióny ľudí na celom svete.
Krajiny Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v stredu prisľúbili nákup amerických zbraní pre Ukrajinu v hodnote stoviek miliónov dolárov. Ruského prezidenta Vladimíra Putina zároveň vyzvali, aby prestal so „siláckymi rečami“ a začal vážne mierové rokovania.
Európska únia pripravuje 20. balík sankcií proti Rusku, ktorý má byť hotový „do mesiaca“. Ako referuje spravodajský web Kyiv Independent, povedal to v nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.


