Predstierala, že je černoška. Stala sa prezidentkou nadácie pre Afroameričanov
Americká aktivistka a bojovníčka za práva menšín, Rachel Dolezalová, rozpútala v americkej spoločnosti chaos a rozvírila množstvo diskusií, pri ktorých sa naskytli zvláštne zistenia a odpovede na otázky identity. Od jej šokujúceho a náhodného priznania ubehlo šesť rokov.
Rachel Dolezalová bola prezidentkou NAACP (Národná asociácia pre podporu farebných ľudí) od roku 2014 až do júna 2015. V júni toho roku sa však preslávila televíznym rozhovorom. Po pár minútach rozhovoru o jej práci ju zaskočila otázka redaktora, či sa považuje za černošku. Dolezalová zostala ticho a očividne prekvapená touto otázkou. “Ako to myslíte?” odpovedala redaktorovi na jeho otázku.
Keď jej redaktor predložil dôkazy a fotografie o tom, že jej rodičia pochádzajú z Nemecka a Československa, Dolezalová ich potvrdila. Po opätovnej otázke, či je skutočne Afroameričanka, Dolezalová bez slova odišla.
Neskôr Dolezalová namietala, že ona si afroamerickú identitu adaptovala. Obhajovala to tým, že má veľmi úzke vzťahy s členmi afroamerickej komunity. Najbizarnejší však ostáva spôsob jej “adaptácie” na černošku. Stačilo jej na to len natočenie si vlasov, ktoré pripomínali typickú štruktúru vlasov Afroameričaniek a “nabronzovanie” si pleti do tmavšej farby. Nikto nič netušil a Dolezalová sa tak stala prezidentkou NAACP. Aj keby však tušil, nikto by nenabral odvahu opýtať sa prezidentky takejto nadácie a aktivistky, na tak banálnu otázku.
Farba pleti v U.S.A nemusí byť podmienkou rasy
Absurdnosť celej situácie dotvárali udalosti po tom. Samozrejme sa po tejto skutočnosti vynorilo mnoho otázok. Okrem toho, že Dolezalovú z jej pozície prezidentky nadácie prepustili, rozhodla sa stiahnuť z verejného života a zmeniť si svoje meno.
To ale nikoho neodradilo urobiť z nej predmet mnohých diskusií. Na počudovanie sa, mnoho osobností sa jej zastávalo, predovšetkým afroamerická skupina aktivistov.
V televízii ABC v relácii The View sa Dolezalovej zastala Whoopi Goldbergová: “Prečo by nemohla byť černoškou, keď sa jej to páči a pozdáva?”.
Michael Eric Dyson v relácii televízie MSNBC Dolezalovej vyjadril podporu nasledovne: “Ak prijala názory, identitu a boj komunity, tak sa s ňou stotožnila. Stavím sa, že ju podporuje viac černochov ako napríklad Clarenca Thomasa.” (Clarence Thomas je najvyšší sudca v U.S.A., je Afroameričan a silný konzervatívec, poznámka redaktora).
Tento incident ukázal, že v U.S.A. rasa nepredstavuje ani tak otázku kultúrnej identity, ako predovšetkým politickú identitu. “Nafarbená” beloška so správnymi názormi sa stáva väčšou černoškou ako afroamerický predstaviteľ najvyššieho súdu. V roku 2021 sa Rachel Dolezalová prvýkrát po šiestich rokoch oficiálne ukázala v televíznej talkshow Tamron Hallovej.
(DŠ)