Slovensko podporí aj embargo pri dovoze ruskej ropy, žiada však pre seba prechodné obdobie

Slovensko podporuje sankcie Európskej únie voči Rusku, a to aj pri zavedení embarga dovozu ruskej ropy. Ako zdôraznil po stredajšom rokovaní vlády minister hospodárstva Richard Sulík, nie je pravda, že sa Slovensko nepripojí k sankciám proti Rusku.
„Postupujeme spoločne s EÚ. Žiadame však aj solidaritu. Ak príde embargo na ropu tak v poriadku, ale tvrdíme, že budeme potrebovať prechodné obdobie, kým sa k situácii prispôsobíme,“ povedal Sulík s tým, že prechodné obdobie by malo trvať zhruba tri roky.
Podľa ministra s prechodným obdobím partneri v EÚ súhlasia. Diskutuje sa však o tom, aká bude dĺžka prechodného obdobia. „Maďarsko chce trvalú výnimku. Tu nás spájať s Maďarskom je podlé a nekorektné,“ podotkol Sulík.
Slovensko bude podľa neho stáť prechod na inú ako ruskú ropu zhruba 160 miliónov eur. Niečo by mohla preplatiť aj Európska únia. „Toto však nepôjde zo dňa na deň, ani z roka na rok,“ konštatoval Sulík s tým, že stále presviedča svojich partnerov v EÚ, aby sa zrušilo obchodovanie s emisnými povolenkami, čím by sa znížili ceny energií na trhoch a tým by Rusko dostávalo menej peňazí.
Zdroj: (SITA, md;qq)
Odporúčané články

Na košickom magistráte sa na treťom tohtoročnom zasadnutí Kooperačnej rady Udržateľného mestského rozvoja (UMR) Košice zišli včera zástupcovia vedenia mesta, mestských častí a ďalších 40 obcí z okresu Košice-okolie. V rámci Programu Slovensko bolo pre územie UMR Košice vyčlenených spolu 133,8 milióna eur zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja EFRR.

Mesto Košice zvažuje kúpu rekreačného areálu Ryba, ktorý pred rokmi predalo súkromníkovi pre dlhy. Aktuálne sa hovorí o jeho spätnom odkúpení za vyše dva milióny eur, ktoré by samospráva uhradila z výnosu z poplatku za rozvoj. V centre pozornosti sa ocitlo aj legendárne, no dlhodobo nevyužívané kúpalisko Triton, ktoré však podľa všetkého nebude obnovené.

Aj vyše 30 zelených projektov za desiatky miliónov eur, ktoré sa v uplynulých piatich rokoch uskutočnili v našom meste a ďalších 40, ktoré sa chystajú, presvedčilo Európsku komisiu (EK) v Bruseli, aby Košice zaradila medzi 100 miest v EÚ v rámci projektu Mission EU – 100 klimaticky neutrálnych a inteligentných miest do roku 2030 a udelilo značku tejto misie s názvom „Mission label“. Košice tento úspech dosiahli ako prvé na Slovensku. Zo strednej Európy zatiaľ uspelo ešte päť poľských miest, tri maďarské vrátane Miškolca a jedno české.