Španielsko: Katalánski separatisti pochodovali za referendum o nezávislosti
Barcelona 11. septembra (TASR) – Katalánski separatisti na severovýchode Španielska vyšli dnes do ulíc Barcelony i ostatných miest tohto 7,6-miliónového regiónu za vypísanie referenda o jeho nezávislosti. Dúfajú, že do protestného pochodu sa zapojí najmenej milión ľudí, informovala agentúra AP.
Iniciatíva prichádza týždeň pred konaním plebiscitu o odtrhnutí sa Škótska od Spojeného kráľovstva. Podobné hlasovanie by však podľa ústrednej španielskej vlády v Madride bolo protiprávne.
Katalánsky líder Artur Mas i Gavarró uviedol, že jeho regionálna vláda sa plánov na usporiadanie referenda 9. novembra nevzdá.
Odborníci však predpokladajú, že výsledky volieb ústavný súd neuzná, argumentujúc tým, že referendum môže vyhlásiť iba centrálna vláda. Mas ale nechce priamo odporovať Madridu, píše agentúra DPA. Demonštrácia sa koná pri príležitosti výročia porážky Katalánska vo vojne o španielske dedičstvo z roku 1714.
Stúpencov suverenity Katalánska povzbudili výsledky najnovších prieskumov v Škótsku, podľa ktorých by mohlo byť tamojšie hlasovanie úspešné. Rovnako zmýšľajú i Korzičania, ktorí sa chcú oddeliť od Francúzska, či belgickí Flámi, požadujúci väčšiu autonómiu, nezávislosť alebo pripojenie k Holandsku.
2 3 tth dem
Odporúčané články
Európsky parlament a členské štáty Európskej únie sa v stredu dohodli na zákaze dovozu všetkého ruského zemného plynu do EÚ najneskôr do jesene 2027. Dohoda predstavuje kompromis medzi členskými štátmi a Parlamentom, ktorý požadoval skoršie zavedenie zákazu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok vyhlásil, že Kyjev nemá žiadne zákonné ani morálne právo odstúpiť svoje územie Rusku v rámci akejkoľvek dohody zameranej na ukončenie takmer štyri roky trvajúcej vojny s Ruskom.
Český prezident Petr Pavel v utorok na Pražskom hrade vymenoval predsedu hnutia ANO Andreja Babiša za premiéra. Babišovu tretiu vládu by okrem hnutia ANO mali tvoriť aj pravicové strany SPD a Motoristi. Informuje o tom web TN.cz.


