Turčynov: Ukrajina čoskoro prijme návrh zákona, ktorým zruší neutralitu
Kyjev 11. septembra (TASR) – Predseda ukrajinského parlamentu Oleksandr Turčynov dnes uviedol, že poslanci Najvyššej rady čoskoro zrušia zákon o zrušení štatútu neúčasti Ukrajiny v blokoch. Dodal, že návrh zákona o euroatlantickom smerovaní Ukrajiny má dostatočnú podporu poslancov. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.
Ukrajinská vláda koncom augusta predložila do parlamentu návrh, aby zmenil doterajší neutrálny štatút krajiny a súhlasil s tým, aby sa začala uchádzať o vstup do Severoatlantickej aliancie.
Hlasovanie o tomto návrhu sa podľa Turčynova uskutoční v najbližších dňoch. Ako pripomenula agentúra RIA Novosti, ukrajinský parlament sa na svojej schôdzi zíde najbližšie 16. septembra.
V dnešnom interview pre ukrajinský časopis Fokus Turčynov vysvetlil, že neutrálny štatút Ukrajiny presadil zosadený prezident Viktor Janukovyč pod tlakom Moskvy a vďaka hrubému porušeniu vnútorného poriadku parlamentu.
Turčynov poznamenal, že Ukrajina “musí otvoriť cestu pre vstup do NATO”. Dodal, že pozíciu túto kyjevskej vlády podporuje väčšina obyvateľstva.
Turčynov sa vyjadril aj k situácii na východe Ukrajiny, keď vyhlásil, že ak mierový plán zlyhá, jediným variantom na riešenie krízovej situácie bude vyhlásiť v Donbase stanné právo (vojnový stav). Dodal, že ak prezident krajiny Petro Porošenko prijme také rozhodnutie a po schválení Radou bezpečnosti a národnej obrany ho predloží parlamentu, poslanci ho podporia.
Uviedol, že je proti vyhláseniu separatistami obsadených regiónov v Donbase za okupované územia. “Netreba nič vyhlasovať, treba ich oslobodiť,” vyhlásil. Dodal, že cieľom ukrajinského vedenia je nepripustiť, aby Donbas zmenil na “zónu zmrazeného konfliktu”, a upozornil, že na tamojšie udalosti sa treba dívať len z tohto zorného uhla.
V rozhovore pre Focus Turčynov vyjadril presvedčenie, že Ukrajina získa Krymský polostrov späť rovnakým spôsobom, ako oň prišla – “bez krvi” – vďaka stabilizácii ekonomickej situácie a orientáciu na európsku integráciu.
Predseda ukrajinského parlamentu súčasne vysvetlil okolnosti, za akých došlo k anexii polostrova Ruskom. Podľa Turčynova tamojšia posádka dostala rozkaz strieľať pri pokuse o obsadenie svojich kasární, ale nesplnila ho. Podľa RIA Novosti vysvetlil, že 70 percent príslušníkov ukrajinských jednotiek na Kryme boli nakontrahovaní miestni obyvatelia, pre ktorých bola služba v armáde “len možnosťou, ako zarobiť”.
Agentúra Ukrinform uviedla, že podľa Turčynova sa ruská agresia na Kryme sa začala v čase, keď v Kyjeve bolo de facto bezvládie a armáda nebola bojaschopná, pričom Rusko bolo na vojenskú akciu veľmi dobre pripravené.
Dodal, že ruské jednotky boli na polostrove v súlade so zákonom, len konali protizákonne, keď sa “stali predvojom provokatérov a separatisticky naladeného obyvateľstva”. Turčynov upozornil, že podľa charkovských dohovorov Rusko malo právo mať na Kryme 46.000 vojakov, pričom sa smeli pohybovať po celom polostrove, nielen v mieste stálej dislokácie – v prístave Sevastopol.
12 pel zsl