Ukrajina: Prístavný Mariupol sa chystá na útok proruských síl
Kyjev 4. septembra (TASR) – Ukrajinská armáda zvýšila stupeň pohotovosti svojich jednotiek dislokovaných v blízkosti prístavného mesta Mariupol na pobreží Azovského mora. Toto opatrenie súvisí so správami, že k mestu sa blížia proruské sily.
“Všetky naše divízie sú v stave zvýšenej pohotovosti a pripravujú sa odpovedať na útok,” uviedol zdroj.
Miestne obyvateľstvo i vládne sily sa na útok proruských jednotiek chystajú už niekoľko dní – okolo mesta napríklad vykopali zákopy. Separatisti totiž minulý týždeň dobyli neďaleké mesto Novoazovsk a oznámili, že získanie kontroly nad Mariupolom je otázkou niekoľkých dní.
Strategicky dôležité mesto Mariupol je najväčším ukrajinským prístavom a nachádza sa v Doneckej oblasti na pobreží Azovského mora. Počas dlhých týždňov prebiehajúceho konfliktu ho dostala do rúk raz jedna, raz druhá strana. Cez prístav sa vyváža oceľ a leží na hlavných trasách, ktoré vedú od juhovýchodných hraníc s Ruskom do zvyšku Ukrajiny.
Pre proruských povstalcov má význam aj preto, že môže slúžiť ako spojnica medzi Ruskom a Krymským polostrovom, ktorý Moskva v marci de facto anektovala.
Proruské sily sa mesta prvýkrát zmocnili už na jar, pričom v pouličných prestrelkách zahynulo niekoľko ľudí. Od júna Mariupol kontroluje ukrajinská armáda. Podľa kyjevskej vlády má dostatok prostriedkov, aby mesto ubránila. Hovorca ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) Andrij Lysenko dnes uviedol, že vládne sily v spolupráci s miestnym obyvateľstvom pokračujú v prácach na posilňovaní obranyschopnosti mesta.
V obave o svoj život mesto počas uplynulého týždňa opustili tisíce ľudí.
1 12 pel hy
Odporúčané články
Rusko je pripravené stretnúť sa s predstaviteľmi Spojených štátov toľkokrát, koľkokrát bude potrebné na dosiahnutie riešenia vojny na Ukrajine. Uviedol to v stredu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov po tom, čo rokovania medzi prezidentom Vladimírom Putinom a americkými predstaviteľmi nepriniesli prielom.
Krajiny Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v stredu prisľúbili nákup amerických zbraní pre Ukrajinu v hodnote stoviek miliónov dolárov. Ruského prezidenta Vladimíra Putina zároveň vyzvali, aby prestal so „siláckymi rečami“ a začal vážne mierové rokovania.
Vo Washingtone sa údajne objavuje myšlienka založenia novej skupiny „Core 5“, ktorá by zahŕňala USA, Čínu, Rusko, Indiu a Japonsko. Ako referuje web Politico, takýto koncept by priniesol výrazný kontrast k existujúcej skupine G7 a zároveň by zblížil tradičných rivalov.