Svetový deň bez tabaku. Dá sa vôbec tohto zlozvyku zbaviť? (ROZHOVOR)
31. máj sa nesie v znamení Svetového dňa bez tabaku. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky sa snaží apelovať na zvýšenie povedomia o hrozbe tabakizmu a jeho zdravotných následkoch. Redakcii KOŠICE: DNES poskytla odpovede doktorka Kollárová z RUVZKE.
Doba vytvorenia návyku na fajčení je individuálna, a teda u každého človeka iná. Fajčiari si zvyknú myslieť, že by dokázali kedykoľvek prestať, aj keď opak je pravdou. Najväčšou zárukou nevytvoriť si zvyk je nikdy nezačať. “Fajčenie je chronický problém, teda tá závislosť od nikotínu je chronická. Zbaviť sa toho dá, ale pokušenie zostáva veľké, čiže dá sa povedať, že človek zostáva stále abstinujúcim fajčiarom. Najdôležitejšie však je, aby mal človek silnú vôľu a motiváciu,” opisuje doktorka Kollárová pre KOŠICE: DNES. Ak fajčiar nenájde motiváciu sám v sebe, ale snaží sa prestať na popud jemu blízkej osoby, stáva sa to pre neho omnoho náročnejšie.
Ktorý orgán v ľudskom tele trpí najviac?
“Je to otázka včasnosti záchytu ochorenia, ale my už vieme, že napríklad onkologické ochorenie zostáva dlho nemé. Ak sa ochorenie takého typu prejaví, väčšinou je nádor tak veľký, že častokrát postihne aj lymfatické uzliny a môže vytvárať metastázy,” odpovedá doktorka. Možnosť vyliečenia už poškodených orgánov je reálna, no prognóza u mnohých pacientov nezvykne byť dobrá.
Môžu si tehotné ženy sem-tam zapáliť?
“Pri fajčení platí zásada nulovej tolerancie,” upozorňuje Kollárová z RUVZKE. Žena by podľa jej odporúčaní mala prestať fajčiť aspoň rok predtým, než plánuje graviditu. Organizmus potrebuje čas na očistenie a rovnako na to, aby sa dostal do pôvodného stavu. Nulovú toleranciu cigariet je potrebné dodržiavať aj preto, aby dieťa malo optimálne podmienky na vývoj.
Fajčenie v prvom rade škodí zdraviu, ale rovnako je aj ekonomicky náročné. Z tejto závislosti sa človek dokáže vyliečiť vtedy, keď sám chce. Najlepšou a najistejšou zárukou je s fajčením nikdy nezačať.
(VT)
Odporúčané články
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.
Od 1. januára 2025 vstupuje do platnosti novela školského zákona, ktorá zamedzí používanie mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva SR prichádza s balíkom podporných opatrení, ktoré majú školám a rodičom pomôcť zvládnuť túto zmenu. Súčasťou opatrení sú usmernenia, informačné materiály aj špeciálne školenia pre pedagógov.