Sviečku za nenarodené deti dnes možno zapáliť na cintorínoch, doma či virtuálne
Spomenúť si na deti, ktoré zomreli príliš skoro, je cieľom kampane Sviečka za nenarodené deti, ktorá vrcholí dnes, v deň Pamiatky zosnulých. Po celom Slovensku sú distribuované sviečky za nenarodené deti, ktoré si možno zakúpiť a zapáliť na cintorínoch či doma. Kampaň organizuje občianske združenie Fórum života. V jej centre stojí okrem detí aj matka, ktorá stratu svojho dieťaťa bolestne prežíva. Minulý rok nahlásili zdravotnícke zariadenia na Slovensku 6 167 spontánnych potratov.
„Číslo je omnoho väčšie, pretože veľa žien prežilo spontánny potrat doma. Spontánny potrat je veľká strata a veľká bolesť, ktorú by sme nemali ignorovať či zmenšovať, a najmä by sme nemali prehliadať ženu, ktorá o svoje bábätko prišla,” uviedla predsedníčka Fóra života Marcela Dobešová.
Podujatie Rozsvieťme Slovensko, rozsvieťme kostol je súčasťou kampane a tento rok sa bude konať druhýkrát. Začne sa modlitbou ruženca o 18:00 v Kostole Božieho milosrdenstva na sídlisku Hájik v Žiline, počas ktorej zapália sviečky za nenarodené deti. Následne farár Vladimír Kutiš odslúži svätú omšu za nenarodené deti a obete eutanázie. Zúčastniť sa na nej možno osobne alebo online cez živý prenos na Youtube kanáli kostola Hájik.
“Chceme vytvoriť komunitu spojenú v myšlienke a modlitbe za mamy a otcov, ktorí svoje bábätko stratili ešte pred narodením a za všetky nenarodené deti,” objasnil projektový manažér kampane Sviečka za nenarodené deti Damián Baránek. Ako ďalej dodal, počas celého dňa možno kampaň podporiť zapálením virtuálnej sviečky kdekoľvek na Slovensku či vo svete prostredníctvom stránky sviecka.forumzivota.sk.
Videospot kampane umeleckým spôsobom vykresľuje tému spontánneho potratu. Tanečnica a choreografka Ivana Antolová znázorňuje bolestivý okamih straty svojho bábätka, ale aj nádej, ktorá prichádza v tichej spomienke, ktorú môže žena spolu so svojím partnerom či manželom dnes venovať svojmu nenarodenému dieťaťu. „Druhý november je dňom, kedy na deti, ktoré často nemajú dátum narodenín či úmrtia, môžeme spomínať a uctiť si ich,“ uzvarela Dobešová.
Zdroj: SITA, mt, ma
Odporúčané články
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
V sobotu 9. novembra sa premenila Športová hala Stará jazdiareň na ring plný adrenalínu a nadšenia, keďže sa tu konal už 25. ročník Medzinárodného turnaja olympijských nádejí v zápasení voľným štýlom pre kategóriu U17. Tento významný turnaj bol zároveň aj oslavou 120-ročnej histórie zápasenia v Košiciach a na Slovensku.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.