Takmer pol milióna eur putovalo na podporu školákov z rodín v nepriaznivej sociálnej situácii
Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny vyplatili už tradične v septembri dotácie na školské potreby. Takýmto spôsobom putovalo na podporu 30-tisíc školákov z rodín v nepriaznivej sociálnej situácii takmer pol milióna eur. V tlačovej správe o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Štát pomáha dotáciou na školské potreby rodinám poberajúcim dávky v hmotnej núdzi a rodinám, ktorých príjem je najviac vo výške životného minima, aby ich deti mali zabezpečené nevyhnutné školské potreby, najmä zošity, písacie potreby, či učebnice. Dotáciu dostávajú zriaďovatelia škôl v dvoch častiach, vždy v septembri a vo februári pre deti posledného ročníka materskej školy a deti základných škôl.
„Som presvedčený, že 492,1 tisíca eur použitých na septembrové dotácie na školské potreby je jednou z najlepších možných investícií nášho štátu. Je to investícia do vzdelania, do zachovania rovnosti šancí, do prosperity celej spoločnosti,“ povedal generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Karol Zimmer. Za prospešnú pokladá dotáciu na školské potreby aj výskumný pracovník Inštitútu pre výskum práce a rodiny Rastislav Bednárik.
„Pre deti v rodinách s nízkymi príjmami je užitočné účelovo zabezpečiť školské potreby naturálnou formou, kedy zriaďovateľ školy zakúpi tieto potreby a poskytne ich oprávneným deťom,“ vyzdvihol Bednárik vhodný spôsob poskytovania podpory školákom.
S klesajúcim počtom ľudí odkázaných na dávky v hmotnej núdzi sa znižuje aj počet školákov podporovaných takouto dotáciou. Kým v septembri 2015 dotáciu úrady práce vyplatili na 70,4 tisíca detí, v minulom mesiaci dotácia smerovala na 29,6 tisíca detí.
Zdroj: SITA, qq, su
Odporúčané články
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.