Takmer polovicu úmrtí na rakovinu spôsobuje fajčenie, alkohol a obezita
Dnes (4. 2.) si Slovensko pripomína Svetový deň proti rakovine. K iniciatíve sa pridáva aj Liga proti rakovine, ktorá oslavuje tento rok 33 rokov. V rámci leitmotívu „Odstráňme rozdiely v starostlivosti“ sú témou príčiny vzniku rakoviny, ktoré sa dajú odstrániť. Svetový deň vyhlasuje Únia pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC). Informovala o tom v tlačovej správe manažérka Ligy proti rakovine Petra Benczyová.
UICC vyzýva vlády po celom svete, aby zabránili miliónom úmrtí súvisiacich s rakovinou, a to najmä užívaním tabaku, konzumácie alkoholu a ultraspracovaných potravín a sladkých nápojov, prostredníctvom zvýšeného zdaňovania, obmedzenej reklamy, lepšieho označovania a verejného vzdelávania.
Skoro polovica všetkých úmrtí na rakovinu, čo predstavuje takmer 4,5 milióna z viac ako deviatich miliónov v roku 2019, sú spôsobené fajčením, konzumáciou alkoholu a vysokým indexom telesnej hmotnosti (BMI). Sladené nápoje a ultraspracované potraviny spôsobujú obezitu, ktorá sa definuje ako BMI nad 30 a presne ako tabak a alkohol sú návykové. Tieto produkty predávajú spoločnosti, ktorým ide najmä o komerčné záujmy. UICC vyzýva vlády, aby posilnili riešenia a implementovali politiku, ktorá výrazne obmedzí schopnosť spoločností uvádzať na trh a predávať karcinogénne produkty.
Najviac prípadov na Slovensku sa týka rakoviny kože
Každý rok na Slovensku pribudne približne 40-tisíc onkologických pacientov. Onkologické ochorenia sú dlhodobo druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií. NCZI uviedlo, že najviac pribudlo prípadov s rakovinou kože, a to 7 788 novodiagnostikovaných v roku 2021, a kolorektálneho karcinómu, kde evidujú 4 521 nových prípadov. Najvyššie zastúpenie tohto typu rakoviny je vo vekovej skupine 70 až 74 rokov s významnou prevahou u mužov. Pribudlo aj 3 408 prípadov ochorenia prsníka. Najvyššie zastúpenie tohto typu rakoviny je vo vekovej skupine 65 až 69 rokov.
Nárast pacientiek zaznamenali odborníci od 35. roku života. NCZI zaznamenal aj nárast zhubných ochorení prostaty – 2 408, najvyššie zastúpenie je vo vekovej skupine 66 až 69 rokov. Medzi deťmi celosvetovo dominujú prípady rakoviny mozgu a leukémie.
Zdroj: SITA, kh, kg
Odporúčané články
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.