Technická univerzita v Košiciach chce vytvoriť s partnermi „európsku univerzitu“
Technická univerzita v Košiciach (TUKE) sa stala spolu s ďalšími piatimi univerzitami z krajín Európskej únie (EÚ) členom aliancie Ulysseus s cieľom vytvoriť a realizovať projekt európskej univerzity. Tento týždeň spoločne podpísali v Bruseli programové vyhlásenie.
Súčasťou aliancie sú koordinátorská Univerzita v Seville (Španielsko), ďalej Univerzita v Janove (Taliansko), Univerzita Cote d’Azur (Francúzsko), Manažérske centrum Innsbruck (Rakúsko) a Univerzita aplikovaných vied Haaga-Helia (Fínsko). Ulysseus však tvorí viac ako šesť členov, keďže získava silnú podporu miestnych samospráv, regionálnych vlád, ako aj sociálnych a hospodárskych subjektov zo všetkých šiestich zapojených inštitúcií.
„Cieľom aliancie je vytvárať dlhodobé spojenectvo, spoločné štruktúry a stratégie v oblasti vzdelávania a výskumu, ktoré súvisia s prioritami regiónov a miest členských štátov. Jej cieľom je prispievať ku konkurencieschopnosti, inovácii a zamestnateľnosti, a podporovať aktívne občianstvo, sociálne začlenenie, súdržnosť a osobný rozvoj študentov a zamestnancov,“ informovala TUKE.
[ad][/ad]Európske univerzity sú iniciatívou Európskej komisie (EK), ktorej víziou je vytvorenie sietí univerzít v celej EÚ vytvorených zdola nahor. Účelom je okrem iného umožniť študentom získať akademický titul kombinovaním štúdií v niekoľkých krajinách a prispieť ku konkurencieschopnosti európskych univerzít vo svete.
„Technická univerzita v Košiciach je súčasťou silného konzorcia šiestich významných európskych univerzít a výskumných centier. Máme veľmi dobrý pocit z veľkej súdržnosti a zaangažovanosti členov aliancie Ulysseus. Práve sme podpísali spoločné poslanie našej európskej univerzity a intenzívne pracujeme na podaní projektu. V tejto aktivite vidíme možnosť zatraktívnenia a internacionalizácie štúdia, premostenia výskumu a zlepšenia služieb verejnosti,“ uviedol rektor TUKE Stanislav Kmeť.
Ocenil pritom podporu zo strany mesta, samosprávneho kraja, regionálnych obchodných a študentských organizácií, ako aj klastrov.
EK testuje rôzne modely spolupráce európskych univerzít prostredníctvom dvoch výziev na predkladanie návrhov v rámci programu Erasmus +. Tieto aliancie by mali zahŕňať partnerov zo všetkých typov vysokých škôl a mať širokú geografickú pôsobnosť v celej Európe. Programové vyhlásenie vysvetľuje základný účel návrhu a spoločnú dlhodobú víziu pre vzdelávanie, výskum, inováciu a spoločnosť ako celok, ktorým chce vytvoriť systémový, štrukturálny a trvalý vplyv na všetkých úrovniach zúčastnených inštitúcií. Táto vízia by mala presiahnuť rámec trojročného obdobia financovania, v časovom horizonte minimálne do roku 2025.
Vlani získalo grant vo výške päť miliónov eur na trojročný projekt celkovo 17 aliancií univerzít. Termín na podávanie prihlášok v druhom kole, do ktorého sa zapojí aj konzorcium s TUKE, je 26. februára 2020. Plánom je podpora 24 aliancií európskych univerzít.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Obyvatelia mesta Košice si v piatok 8. novembra nevybavia úradné záležitosti na Magistráte mesta Košice na Triede SNP 48/A. Magistrát bude totiž z dôvodu plánovaného celodenného výpadku elektrickej energie zatvorený pre verejnosť.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.