Tieto nemocnice v okolí Košíc už čoskoro nemusia existovať

Celé Slovensko čaká redukcia akútnych nemocníc. Vyplýva to z pripravovanej reformy zdravotníctva ministra Vladimíra Lengvarského (nominant OĽaNO). V hre o „vypadnutie“ je až 22 nemocníc z celého Slovenska. Viacero občanov z okresných miest, v ktorých sa nemocnice nachádzajú, začalo protestovať. Či sa nemocnice podarí zachrániť je otázne.
Hlavným cieľom tejto reformy je redukcia akútnych nemocníc. Čo vlastne pojem akútna nemocnica znamená? Sú to nemocnice, v ktorých človek dostane komplexnú zdravotnú starostlivosť. Od zoperovaného kĺbu, urgentného príjmu až po pôrod. Aktuálne je na slovensku 98 akútnych nemocníc.
Reforma ministra Lengvarského má znižiť tento počet o 22 nemocníc. Tieto nemocnice nemajú byť zrušené úplne, majú byť ale reštruktulizované na takzvané komunitné nemocnice. Tie majú slúžiť na doliečovanie pacientov, poprípade pre poskytnutie lôžok dlhodobo chorým. Ľudia z miest, kde sa nachádzajú tieto nemocnice, teda budú musieť vycestovať do najbližšieho mesta, kde sa bude nachádzať akútna nemocnica v prípade, že budú potrebovať urgentný príjem a podobne.
Na východnom Slovensku by to mali byť nemocnice v mestách:
- Trebišov;
- Vranov nad Topľou;
- Kráľovský Chlmec;
- Snina;
- Krompachy;
- Svidník;
- Levoča;
- Kežmarok;
- Vysoké Tatry.
Nie je to však čisto nový návrh ministra Lengvarského. Veľmi podobnú reformu navrhla v roku 2019 aj ex-ministerka zdravotníctva Kalavská (smer-SD), návrh jej však neprešiel. Či sa to podarí ministrovi Lengvarskému je však otázne. Vo Vranove nad Topľou protestujúci občania začali spisovať petíciu, podobné kroky môžeme očakávať aj od ostatných miest, v ktorých plánujú zmeniť účelovosť nemocníc.
(DŠ)
Odporúčané články

Máte občianský preukaz, ktorý bol vydaný do 20. júna 2021 a využívate kvalifikovaný elektronický podpis? Platnosť certifikátov pre KEP sa končí dnešným dňom (31. 12.). Finančná správa upozorňuje na vypršanie certifikátov, ktoré môže mať vplyv na podpisovanie dokumentov.

Na Slovensku máme viac ako 5 miliónov dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Ide o vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna, Janssen (Johnson & Johnson) a Sanofi. Z tohto počtu sú viac ako 2 milióny dávok vakcíny adaptované na variant omikron. Záujem o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 však aktuálne nie je veľký a v poslednom období sa podávajú najmä posilňujúce dávky, čo nemá výrazný vplyv na celkovú mieru zaočkovanosti. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková.

Rezort školstva bude v roku 2023 hospodáriť s rozpočtom vo výške viac ako štyri miliardy eur. V porovnaní s rokom 2022 je temer o 390 miliónov vyšší. Jednou z príčin nárastu je valorizácia platov učiteľov. Tie sa od januára zvýšia o 10 percent a od septembra o ďalších 12 percent.