Tlakovú vlnu z erupcie zo sopky Hunga Tonga zaznamenali aj meteorologické stanice na Slovensku
Tlakovú vlnu z erupcie zo 17-tisíc kilometrov vzdialenej tichomorskej sopky Hunga Tonga zaznamenali aj slovenské meteorologické stanice v sobotu 15. januára večer okolo 19:15. Ako priblížil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vo svojom statuse na sociálnej sieti, prvá vlna, ktorá prišla zo severu, na viac ako dve hodiny „rozkmitala“ na meteorologických staniciach hodnoty tlaku vzduchu. O necelých sedem hodín neskôr, dnes o 02:00, dorazila z opačnej strany aj druhá vlna.
SHMÚ poukázalo na to, že príchod prvej tlakovej vlny sprevádzal veľmi nápadný pomerne rýchly nárast tlaku vzduchu o približne 1,5 hPa (za 15 min) a následným poklesom o viac ako 2 hPa. Naopak, druhá vlna sa prejavila výraznejším poklesom tlaku vzduchu, ktorý na niektorých meteorologických staniciach pretrval aj dlhší čas. Ústav konštatoval, že prvej tlakovej vlne trvalo niečo viac ako 14 hodín, aby sa z oblasti erupcie dostala až nad Slovensko, pričom k erupcia nastala v sobotu okolo 05:00 hodine SEČ, teda o 17:00 hodine miestneho času.
Zdroj: (SITA, ta;adz)
Odporúčané články
V Košiciach začína celoplošná jesenná deratizácia, potrvá do konca októbra. Ako informuje mesto na svojom webe, na deratizáciu vyzýva Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach, a to s cieľom regulovať živočíšnych škodcov.
Medzi hlavné témy dnešného zastupiteľstva patril návrh na zmenu Všeobecne záväzného nariadenia o čistote a verejnom poriadku, čerpanie prostriedkov z transparentného účtu na pomoc partnerskému mestu Užhorod v súvislosti s vojnou na Ukrajine, ako aj pomoc pre partnerské mesto Ostrava, ktoré čelí kritickej povodňovej situácii.
Slovensko spúšťa očkovanie najnovšou adaptovanou vakcínou Comirnaty JN.1, ktorá bola špeciálne vyvinutá na ochranu proti momentálne najrozšírenejšiemu variantu COVID-19. Očkovacie centrá po celej krajine začnú od 1. októbra poskytovať túto vakcínu všetkým záujemcom bez ohľadu na vekovú kategóriu.