TOTO je 7 dôvodov, prečo smartfóny ničia náš zrak
V dnešnom svete je ťažké predstaviť si človeka bez smartfónu. Sme s ním spätý dennodenne a bez neho nevychádzame ani z domu. Pri jeho používaní však zároveň robíme chyby, ktoré môžu viesť k zhoršeniu nášho zraku.
Používanie smartfónu v tme
Keď idete spať s telefónom v ruke, s najväčšou pravdepodobnosťou si najskôr čítate, odpisujete alebo pozeráte videá. Vedci z University z Toledo odhalili, ako môže modré svetlo viesť k makulárnej degenerácii, ktorá je hlavnou príčinou straty zraku. Svetelné vlny, ktoré mobilné zariadenie vysiela, v podstate obsahujú dostatok energie na to, aby časom narušili zdravie vašich očí. Kontrast medzi svetlou obrazovkou a tmavou miestnosťou tak prirodzene namáha oči. Aby ste tomu zabránili, mali by ste čo najviac znížiť jas.
Nedostatočný jas obrazoviek AMOLED
Pri použití technológie Active Matrix Organic Light Emitting Diode displej (AMOLED) je jas displejových diód konštantný. Mení sa iba frekvencia blikania. Čím nižší je jas obrazovky, tým nižšia je frekvencia blikania, ktoré zaťažuje šošovku oka a vedie k rýchlej únave a zhoršenému videniu.
Modré alebo žlté svetlo obrazovky?
Modré svetlo môže preniknúť šošovkou priamo do našej sietnice, čo spôsobí atrofiu alebo dokonca smrť buniek pigmentového epitelu sietnice. Smrť buniek citlivých na svetlo bude mať za následok znížené videnie alebo dokonca úplnú stratu zraku. Toto poškodenie je nezvratné. Modré svetlo môže tiež spôsobiť vekom podmienenú degeneráciu makuly, ktorá môže viesť k trvalej strate zraku. Žltá obrazovka dokáže účinne znížiť modré svetlo vyžarované obrazovkou, zmierniť únavu očí a dokonca vám v noci pomôže lepšie zaspať.
Vzdialenosť
Mnoho ľudí drží svoje smartfóny pri využívaní doslova pár centimetrov od tváre. Štúdie však ukazujú, že vzdialenosť od obrazovky k očiam by mala byť aspoň 60 cm.
Dlhodobé používanie
Na dnešných moderných zariadeniach trávia ľudia priveľa času. Či už čítaním správ, odpisovaním alebo pozeraním zábavných videí. Druhým prípadom môže byť to, že vás práca s počítačom živí. Tak či onak, dôležité sú prestávky a výmena telefónu za počítač sa neráta. Chvíľu oddychu tak môžete stráviť krátkou prechádzkou, jemným cvičením alebo pozorovaním okolia z okna kancelárie.
Nečistoty na displeji
Vďaka neustálemu používaniu zostávajú na obrazovke škvrny od nečistôt a odtlačky prstov. Do týchto nečistôt sa následne usadí prach či nečistoty. Nie vždy si to všimneme, ale mozog to analyzuje a naše oči sú schopné zachytiť všetky detaily, preto je potrebné si utierať displej mobilu častejšie.
Vysoké dynamické zaťaženie
Mnoho ľudí zabíja čas na cestách sledovaním videí alebo obrázkov. To je však pre oči veľmi veľká záťaž. Snažia sa zamerať na písmená a obrázky, ktoré sem-tam „tancujú“ kvôli vibráciám. V tejto situácii začnú byť oči unavené, boľavé a červené. Preto by ste pri jazde mali pozerať von z okna, prípadne oči zatvoriť.
Zdroj: (KK)
Odporúčané články
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.