Toto je chránený druh holuba! Jeho hniezdo musíte strpieť

Na Slovensku sa nachádza niekoľko rôznych druhov chránených živočíchov. Úlohou ľudí je prispievať k ich ochrane. Ak sa vám holub hrivnák usadí na balkóne, musíte ho strpieť.
Problém s usadením tohto holuba na balkóne má nejeden človek. V príspevku Ornitologickej poradne na Facebooku sa niekoľko ľudí pochválilo, alebo skôr posťažovalo, ako sa so situáciou vysporiadali oni. “My sme vychovali vtáčatka v ozdobnom venci pri vchodových dverách,” uviedla jedna z komentujúcich. Iní zasa tvrdia, že tieto holuby sa vôbec neboja, no aj to niekedy dokáže spôsobiť nepríjemnosti v podobe výkalov, ktoré sa objavujú na mnohých miestach.
Tento druh holuba sa nazýva holub hrivnák a je to chránený druh vtáka, ktorý sa na našom území prirodzene vyskytuje. Medzi chránené živočíchy patria u nás všetky voľne žijúce živočíchy okrem holuba domáceho. Holuba hrivnáka rozpoznáte od obyčajného holuba celkom jednoducho. Je sivý a najväčší z európskych holubov. Medzi typické znaky patrí aj biela škvrna na jeho krku. Tento druh sa nachádza ako pri ľudských sídlach, tak aj v mestách a obciach.
“Ak sa už holub usadil na balkóne, je potrebné strpieť jeho zahniezdenie a umožniť mu vysedieť nakladené vajíčka. V prípade potreby alebo komplikácií je možné kontaktovať Štátnu ochranu prírody SR (ŠOP), alebo príslušnú správu národného parku,” uviedlo pre KOŠICE: DNES tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky.
Keďže ide o chráneného živočícha, v prípade, že je zranený, odporúča ministerstvo kontaktovať Štátnu ochranu prírody alebo príslušnú správu národného parku. Viac informácií môžete nájsť TU.
Usídľovanie vtákov na balkónoch trápi viacerých ľudí. Základným faktorom toho, aby sa vtáky na balkóne neusídľovali, je jeho časté využívanie. Vytváranie hniezda je potrebné podchytiť v čo najskoršom štádiu, a preto je nutné všímať si už aj počiatočné pokusy o zahniezdenie sa. Ministerstvo rovnako odporúča uzatvárať balkóny vhodným spôsobom.
(VT)
Odporúčané články

Vyhliadková veža na vrchu Hradová, ktorá ponúka jedinečné výhľady na Košice a okolitú krajinu, by sa po rokoch mala dočkať rozsiahlej rekonštrukcie. Plány zahŕňajú modernizáciu osvetlenia, opravu konštrukcie a nový informačný systém.

Tohtoročná zima je nielen mierna, ale aj neobvykle suchá. Tento trend sa už prejavil aj na hladine vodárenskej nádrže Starina, ktorá je najväčším zdrojom pitnej vody na Slovensku a zabezpečuje zásobovanie obcí a miest v Prešovskom aj Košickom kraji.

V mestskej časti Košice – Krásna sa uskutoční rozsiahla rekonštrukcia podzemných plynovodov a plynových prípojok. Stavebné práce bude realizovať spoločnosť SPP – distribúcia a. s., pričom výmena sa dotkne viacerých ulíc v tejto oblasti.