Toto všetko odporúča miliónový dokument, ktorý rieši stratégiu rozvoja dopravy v Košiciach
Stratégiu rozvoja dopravy a dopravných stavieb v Košiciach, ktorú za viac než milión eur vypracovala pražská spoločnosť NDCon, predstavili včera Košičanom. Takmer 500-stranový dokument obsahuje analýzy súčasného stavu a navrhuje riešenia, ktoré by mali do roku 2030 dať košickej doprave novú tvár.
Jedným z podstatných riešení je zatraktívniť mestskú hromadnú dopravu tak, aby bola prvým rozhodnutím cestujúceho. Musí však byť diametrálne odlišná od súčasného stavu.
Podľa výsledkov, ktoré odporníci získali z vlastných prieskumov, je totiž košická MHD v prvom rade pomalá. “Zistili sme napríklad, že z určitého bodu na Triede SNP sa dostane cestujúci vlastným autom na Moldavskú ulicu za šesť minút, autobusom to trvalo štrnásť minút. To je príliš veľký rozdiel,” tvrdí spracovateľ stratégie Jan Kašík.
Prieskum realizovali počas rekonštrukcie, keď miesto električiek po Triede SNP jazdili a dodnes jazdia autobusy. Riešenie vidí J. Kašík v systéme, ktorý uprednostňuje prostriedky MHD. Napríklad ako na Štúrovej s jazdným pruhom vyhradeným len pre autobusy.
Najviac ľudí využíva autobusy
Dopravný podnik v súčasnosti vyrába stratu 1,8 milióna eur ročne napriek 16 miliónovej dotácii od mesta.
“Sústrediť by sa mali na to, aby rozvíjali dopravu, ktorá je využívaná. Podľa našich zistení využívajú Košičania najviac autobusy, viac ako 63 percent. Nasledujú električky s vyše 28 percentami a posledné sú trolejbusy s 8-percentným podielom. Navyše trolejbusová doprava na svoje fungovanie potrebuje výrazné investície do infraštruktúry a modernizácie vozového parku. Preto sme navrhli jej zastavenie. Nevieme, aký technický pokrok v ekologickej doprave prinesie budúcnosť, po roku 2030 by sa k trolejbusom novej generácie mohli Košice vrátiť,” zdôvodňuje Kašík.
Starostovia protestovali
Ďalším z návrhov v stratégii je skrátenie súčasných trás liniek MHD. Malo by to byť ekonomicky výhodnejšie, ale viedlo by to k častejšiemu prestupovaniu. Proti tomu sa hneď ozvali prítomní starostovia viacerých okrajových mestských častí. Podľa stratégie prepravu v meste v smere sever – juh by mali zabezpečovať prednostne električky, v smere východ – západ autobusy. Riešiť sa musí najmä Sídlisko Ťahanovce, kde sa počíta so zriadením novej veľkokapacitnej linky električky, viedla by od Komenského pozdĺž Hlinkovej ulice až na sídlisko.
Pre cyklistov a chodcov
Podľa stratégie by sa mala výrazne rozšíriť ponuka pre cestovanie bicyklami. Ide najmä o vybudovanie nových cyklochodníkov s dôrazom na chrbticové trasy okolo Hornádu, v smere Komenského – Južná trieda a na Triede SNP. Cyklistická premávka by mala byť povolená na hlavných západo-východných smeroch, napríklad Hlinkova – Watsonova alebo Moldavská – Štúrova.
Pre chodcov sa má rozšíriť centrálna pešia zóna tak, že sčasti do nej zahrnú aj územie lemované ulicami Bačíkova, Zbrojničná, Roosveltova a Senný trh.
Dilema mesta
Návrh autorov Stratégie rozvoja dopravy a dopravných stavieb v Košiciach zastaviť ekologickú trolejbusovú dopravu vyvoláva dilemu. DPMK už niekoľkokrát deklaroval, že má záujem o zachovanie trolejbusov a chce cez eurofondy obnoviť ich vozový park. Primátor Richard Raši má dokonca vo volebnom programe dobudovanie trolejbusového okruhu.
Budú sa mesto a mestský podnik držať doterajších svojich postojov a nerešpektovať, čo odporúča miliónová stratégia, alebo sa stotožnia s pražskou firmou, ktorá stratégiu vypracovala? Odpovede z magistrátu sme zatiaľ nedostali.
Tram-trainom sa stratégia vyhla
Podľa občianskeho aktivistu Karola Labaša je chybou, že stratégia rozvoja dopravy v Košiciach sa vyhla zmienke o tram-trainoch (dopravné prostriedky, ktoré by využívali električkové i vlakové koľaje).
Aj kvôli ich budúcemu využívaniu bolo potrebné rekonštruovať električkovú trať v rámci stavby IKD (integrovaná koľajová doprava).
“Bolo to úplne zámerné. Keď sa totiž robil projekt IKD, počítalo sa s tým, že železnice prejdú do správy krajov. Dostali sa však do správy štátu a zmenila sa celá ich stratégia. Železnice majú iné preferencie. Vlak z Prešova do Košíc ide raz za hodinu, autobus každých 10 minút. Mesto je síce na tram-trainy v rámci možností pripravené, ale štát má v rámci železníc iné priority. Preto sme nemohli odporúčať mestu, aby investovalo do systému, ktorý v blízkej budúcnosti nemusí byť realizovaný,” zdôvodnil absenciu zmienky o tram-trainoch na verejnom rokovaní spracovateľ stratégie Jan Kašík.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.