Transparency žaluje Mesto Košice
Nezisková mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) sa bude súdiť s Mestom Košice. Dôvodom je, že jej samospráva nezverejnila informácie o svojom mestskom podniku.

TIS podala žiadosť podľa zákona o slobode informácií spoločnosti Mestské lesy Košice. Mestská firma niektoré požadované informácie poskytla, ale odmietla prezradiť platy a odmeny členov predstavenstva, koľko zamestnancov prijala cez výberové konania alebo komu darovala dve percentá z daní z príjmov, či iné granty.
Neverejné prostriedky
Stopercentná akciovka mesta to zdôvodnila tým, že informovať podľa zákona musí len o hospodárení s verejnými prostriedkami. „Zdrojom platov a odmeňovania nie sú verejné prostriedky, ale prostriedky generované podnikateľskou činnosťou,“ napísal predseda predstavenstva a riaditeľ spoločnosti Tibor Tóth.
Tento názor si následne osvojil aj primátor mesta Richard Raši (Smer). Vydal rozhodnutie o tom, že žiadosti nevyhovuje. Ďalším rozhodnutím potom odmietol odvolanie neziskovej organizácie.
Modelové odpovede
Programový koordinátor TIS Michal Piško hovorí, že rovnaký dotazník ako Mestským lesom posielali ďalším 80 štátnym, mestským alebo župným firmám. Na základe neho zostavili rebríček ich transparentnosti.
„Štyri modelové odpovede, ktoré považujeme za flagrantné porušenie infozákona, sme napadli na súde. Okrem košického podniku sme žalobu podali aj na ministerstvo hospodárstva a Fond národného majetku pre nesprístupnenie informácií o ich podnikoch,“ povedal.
Rozhodne Krajský súd
TIS argumentuje najmä rozsudkami súdov, podľa ktorých financie obchodných spoločností, založených orgánmi verejnej moci, sú verejnými prostriedkami, a preto Mestské lesy mali podať informácie v plnom rozsahu.
O žalobe bude rozhodovať Krajský súd v Košiciach. V rebríčku transparentnosti TIS skončili Mestské lesy Košice na 55. mieste z 81.
Ako dopadli verejné firmy z Košíc v rebríčku transparentnosti
TIS verejné firmy hodnotila podľa ich otvorenosti v šiestich oblastiach. Tá, ktorá by zverejnila všetky požadované informácie, mohla získať sto bodov, ktorá by nezverejnila žiadne, získala by nula bodov.
Viac ako polovicu dostala len štátna Tepláreň Košice (56 percent bodov a 7. miesto) a Dopravný podnik mesta Košice (53 percent a 13. miesto).
Za nimi skončili Bytový podnik mesta Košice a Tepelné hospodárstvo Košice (42 a 41 percent, 33. a 34. miesto). Najväčšie nedostatky mali v oblasti „etika“, keďže nemajú etické kódexy s antikorupčným programom, a v oblasti „dotácie a charita“, keďže nemajú na webstránke zoznam, koho a akou sumu podporili, ani pravidlá sponzoringu.
Najhoršie dopadli práve Mestské lesy Košice (32 percent a 55. miesto). Nulu dostali za oblasť dotácií, lebo z nej neposkytli žiaden údaj.
Foto: TASR
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku

DPMK oslávi Deň detí: Pripravil Rozprávkovú električku a posilnil spoje do ZOO

Projekt geotermálneho vykurovania Košíc: po úspešnom dokončení vrtov sa pripravuje ďalšia etapa

Práce od 1. júna zlepšia stav dvoch mostov v Košiciach a pri Budimíre

Slovenská pošta spúšťa najdostupnejší bankomat a vkladomat

Vláda vyčlenila pre obce i subjekty v Košickom kraji vyše 2,9 milióna eur

NDS rozbehla obstarávanie ďalšej etapy košického obchvatu

Finančná správa odhalila na hraničných priechodoch s Ukrajinou nelegálny vývoz liekov (FOTO)

Balónový festival opäť spestrí oblohu nad mestom a pripomenie výročie

Knižnica hračiek oslavuje 1. narodeniny

O pribúdajúcich požiaroch kontajnerov v meste rokovali na okresnom úrade

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (25.5. – 31.5.2026)
Najnovšie články

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku

Tip na recept: Pečený karfiol s parmezánom a bylinkovým dipom

Predpoveď počasia na dnešný deň (30.5.2026)

V Kapušianskych Kľačanoch mal muž napadnúť dieťa, skončilo v nemocnici
