Trest 21 rokov väzenia pre Alenu Zsuzsovú je právoplatný
Trest 21 rokov väzenia pre Alenu Zsuzsovú, známu z kauzy vraždy novinára Jána Kuciaka, je právoplatný. Rozhodol o tom dnes Najvyšší súd SR, keď zamietol jej odvolanie v kauze vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Rovnaké tresty, ktoré ešte v decembri 2020 v tejto veci uložil Špecializovaný trestný súd, sú právoplatné aj v prípade Romana Ostružlíka a Vladimíra Mosnára. Najvyšší súd zároveň zamietol odvolanie prokurátora, ktorý pre trojicu požadoval tresty 25 rokov väzenia. Dnešné rozhodnutie NS SR je právoplatné a nie je možné proti nemu podať riadny opravný prostriedok.
V prípade Ostružlíka a Mosnára, ktorí sa dnešného verejného zasadnutia zúčastnili, nariadil najvyšší súd okamžitý výkon trestu. Zsuzsová, ktorá požiadala o konanie v neprítomnosti, je momentálne vo väzbe v kauze prípravy vrážd prokurátorov, v ktorej jej Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v utorok 12. októbra potvrdil väzobné stíhanie aj po podaní obžaloby. Keďže podala sťažnosť na Najvyšší súd SR, ten podľa predsedníčky senátu Jany Serbovej rozhodne o jej prepustení z väzby a zároveň o výkone trestu v tomto prípade.
Obžalovaní vo svojich odvolaniach proti rozsudku Špecializovaného trestného súdu argumentovali napríklad nedôveryhodnosťou niektorých svedkov vrátane Zoltána Andruskóa. Taktiež tvrdili, že skutok z júla 2010 nesúvisí s rivalitou zavraždeného, ktorý bol v tom čase hlavným kontrolórom Hurbanova a Romana Ostružlíka, ale s inými politickými aktivitami Basternáka, napríklad v rámci strany SMK. Podľa NS SR bol však verdikt prvostupňového súdu zákonný a správny.
Podľa rozsudku ŠTS si Roman Ostružlík pre predchádzajúce spory objednal vraždu bývalého primátora Hurbanova z rokov 2002 až 2006 Basternáka u Aleny Zsuzsovej, ktorá objednávku sprostredkovala Vladimírovi Mosnárovi. Ten vraždu zorganizoval spolu so Štefanom Kaluzom, ktorý je už za jej spáchanie právoplatne odsúdený na 25 rokov. Mosnár mu zabezpečil zbraň a vybral aj miesto činu.
Exprimátora a regionálneho politika Basternáka zavraždili 9. júla 2010 večer pred jeho domom. Polícia vtedy pracovala s verziou, že vraždu si niekto objednal. Strelec Kaluz však objednávateľa neprezradil. Alena Zsuzsová v minulosti robila Ostružlíkovi politickú kampaň na post primátora Hurbanova. Vladimír Mosnár bol bývalý príslušník skupiny sýkorovcov a s Kaluzom pracovali pre rovnakú súkromnú bezpečnostnú službu.
Zdroj: (SITA, sa;DSe)
Odporúčané články
V Košickej ZOO sa tekvice, ktoré počas posledných dní zdobili areál, stali špeciálnym darom pre niektoré zvieratá, ktoré si tak mohli užiť netradičné halloweenské pochúťky. Po skončení výzdoby sa chovatelia rozhodli tieto dekorácie zmysluplne využiť a pripravili pre zvieratá pestré menu s tekvicovým nádychom.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.