Tri nové prípady osýpok na Slovensku, hygienici očakávajú nárast
Na Slovensku boli potvrdené tri nové prípady vysoko infekčného ochorenia – osýpok. Ochorenie sa vyskytlo v rámci jednej rodiny v mestskej časti Košice – Šaca u osôb vo veku 21 rokov, dva roky a jeden rok. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje, že vzhľadom na povahu osýpok sa očakáva ďalší nárast počtu prípadov.
Podľa medializovaných informácií bola 21-ročná osoba očkovaná neúplne, zatiaľ čo deti neboli očkované vôbec. „Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach prijal nevyhnutné protiepidemické opatrenia a kontaktuje všetky osoby, ktoré mohli prísť do styku s nakazenými. Osýpky sa šíria vzdušnou cestou, preto očakávame, že počet potvrdených prípadov bude ešte stúpať,“ uviedol ÚVZ SR.
ÚVZ SR informoval, že zaočkovanosť proti osýpkam na Slovensku ku dňu 30. augusta 2023 nedosiahla kritickú hranicu 95 % u ročníkov narodenia 2011, 2016, 2017 a 2021. Obzvlášť nízka zaočkovanosť bola zaznamenaná v okrese Košice II, kam patrí aj mestská časť Šaca, kde sú neočkované deti vystavené zvýšenému riziku nákazy.
Na Slovensku bolo od začiatku roku 2024 zaznamenaných štyri laboratórne potvrdené prípady osýpok, z toho tri v Košiciach a jeden v Považskej Bystrici. Pre porovnanie, v rokoch 2018 a 2019 Slovensko zažilo rozsiahlu epidémiu osýpok s 883 potvrdenými prípadmi, prevažne na východnom Slovensku.
Osýpky sú vysoko infekčné vírusové ochorenie, ktoré sa šíri vzduchom a najčastejšie postihuje deti. Medzi prvé príznaky patria nádcha, kašeľ, zápal spojiviek a horúčka. Charakteristickým znakom ochorenia je vyrážka, ktorá sa objavuje najskôr za ušami a postupne sa šíri na tvár, trup a končatiny.
Komplikácie osýpok môžu byť veľmi závažné, vrátane zápalu pľúc či poškodenia centrálneho nervového systému, a to najmä u detí mladších ako päť rokov. Kľúčovým preventívnym opatrením je očkovanie, ktoré poskytuje vysokú ochranu pred nákazou.
Vzhľadom na nízku zaočkovanosť a vysokú nákazlivosť osýpok, hygienici varujú, že môže dôjsť k ďalším prípadom nákazy. Slovenské úrady pozorne sledujú situáciu doma aj v zahraničí a vyzývajú rodičov, aby dbali na očkovanie svojich detí.
Odporúčané články
Mesto Košice pokračuje v rozsiahlych opravách chodníkov, na ktoré mestské zastupiteľstvo vyčlenilo 600 000 eur.
V Košiciach začína celoplošná jesenná deratizácia, potrvá do konca októbra. Ako informuje mesto na svojom webe, na deratizáciu vyzýva Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach, a to s cieľom regulovať živočíšnych škodcov.
V Košiciach si obyvatelia už po piatykrát môžu adoptovať chodník. Ako samospráva informovala na svojom webe, všetci, ktorí už v minulosti mali adoptovaný chodník a splnili s tým súvisiace povinnosti, sa už môžu registrovať v novej aplikácii Adaptie.