Tvrdenie o Žilinkovi ako o „štíte opozície” je opreté o fakty, tvrdí Heger

Tvrdenie, že opoziční politici využívajú generálneho prokurátora Maroša Žilinku ako štít v bezohľadnom politickom boji s cieľom pokračovať v deštrukcii právneho štátu, je opreté o fakty. Konštatuje to predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) vo svojej odpovedi na otvorený list Žilinku. Ten už skôr Hegerovi adresoval list, v ktorom tvrdenia premiéra, že je „štítom v rukách opozície” odmietol.
Heger vo svojom liste zdôraznil, že netvrdí, že sa generálny prokurátor v zápase vedenom opozíciou osobne angažuje a chce zároveň aj veriť, že Žilinkovi je jeho zapájanie do politiky zo strany opozičných politikov nepríjemné. „V takom prípade by však veci určite prospelo, keby ste to dali aj verejne najavo a vyzvali ich, aby sa Vašou osobou nezaštiťovali,” povedal premiér.
Predseda vlády zároveň vyjadril „eminentný záujem” riešiť systémové nedostatky vo výkone orgánov činných v trestnom konaní. „V tejto súvislosti by som Vás chcel požiadať o prehodnotenie Vášho postoja k spornému paragrafu 363 Trestného poriadku tak, aby sme spoločne našli také riešenie tohto problému, ktoré prispeje k posilneniu právnych istôt občanov na Slovensku,” dodal Heger.
Žilinka v liste z 1. februára zdôraznil, že výroky predsedu vlády Eduarda Hegera o generálnom prokurátorovi ako „štíte v rukách opozície” môžu narušiť dôveru verejnosti nielen v osobu šéfa prokuratúry, ale aj všetkých prokurátorov a v konečnom dôsledku aj poškodiť povesť prokuratúry ako univerzálneho orgánu ochrany práva. Zároveň odmietol, aby bola prokuratúra prostredníctvom vyhlásení politikov zaťahovaná do politického boja a boli dehonestované práva prokurátorov.
Zdroj: (SITA, sa;ta)
Odporúčané články

Na 34 košických základných školách (ZŠ) budú tento týždeň zápisy do ich prvého ročníka. Týkajú sa detí, ktoré do 31. augusta 2025 dovŕšia šesť rokov a dosiahnu školskú spôsobilosť. Takisto platia aj pre deti, u ktorých nastal odklad školskej dochádzky.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.

Od pondelka 31. marca 2025 bude autobusová linka 24 premávať na skrátenej trase. Obmedzenie platí do utorka 15.4. vrátane.