U. S. Steel predal výrobu radiátorov
Po odstavení jednej z troch vysokých pecí na výrobu surového železa pristúpil U. S. Steel Košice k ďalšiemu obmedzeniu výroby.
Košický podnik americkej oceliarskej korporácie končí s produkciou radiátorov značky Korad. Doteraz ich vyrábal v jednom z divíznych závodov zo svojich oceľových plechov valcovaných za studena.
„Môžem potvrdiť, že sme sa dohodli s obchodným partnerom na prevzatí výroby radiátorov od prvého augusta. Tento partner má záujem pokračovať vo výrobe a ďalej ju rozvíjať,“ povedal hovorca U. S. Steelu Ján Bača.
Doplnil, že všetci zamestnanci dostali ponuku od nového majiteľa pokračovať vo svojej práci. Podrobnosti transakcie neuviedol.
Prevádzka na zhotovovanie vykurovacích telies zostáva v pôvodnej hale.
Za novým vlastníkom je český podnikateľ Bedřich Brabec a jeho spoločnosť Boki Group so špecializáciou na podlahové konvektory. V minulosti Brabec spoluzakladal akciovú spoločnosť Korado z Českej Třebovej, ktorá bola najväčším výrobcom radiátorov a vykurovacích telies v Česku.
Jeho stanovisko prinesie denník KOŠICE:DNES neskôr.
Dlhá tradícia
Panelové radiátory mali v košických oceliarňach dlhoročnú tradíciu. Počiatky siahajú až do roku 1968, prvá výkonnejšia zváracia linka bola postavená vo VSŽ v roku 1976. Od roku 1990 boli radiátory vyrábané pod značkou Korad, v roku 2011 rozšíril U. S. Steel sortiment o pozinkované radiátory určené na použitie do vlhkého prostredia.
Znižovanie nákladov a redukciu výroby U. S. Steel opakovane zdôvodňuje situáciou na európskom trhu, ktorý zaplavuje lacná oceľ z tretích krajín, kde jej výrobcovia nie sú zaťažení nákupmi emisných povoleniek a ďalšími nákladmi.
Odporúčané články
Do redakcie sme dostali anonymý tip od našej čitateľky, ktorá nás upozornila na znepokojujúcu situáciu v jednom z košických hotelov.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.