Učitelia a psychológovia upozorňujú na možnú diskrimináciu pri zamestnávaní ukrajinských učiteľov a psychológov
Slovenská komora učiteľov (SKU) a Slovenská komora psychológov (SKP) upozorňujú na možnú diskrimináciu ukrajinských učiteľov a psychológov pri ich zamestnávaní. Dôvodom je podľa prezidenta SKU Vladimíra Crmomana a prezidentky SKP Evy Klimovej psychologický posudok o psychickej spôsobilosti potrebný na preukázanie bezúhonnosti ukrajinských učiteľov.
Posudok, ktorý vypracuje klinický psychológ z rezortu zdravotníctva, je totiž jednou z podmienok, ktorú potrebujú ukrajinskí učitelia na Slovensku počas trvania mimoriadnej situácie splniť, ak tu chcú učiť. Druhou je čestné prehlásenie o bezúhonnosti. Tieto povinnosti vyplývajú z návrhu zákona o niektorých ďalších opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine (lex Ukrajina), ktorý schválila vláda v stredu 16. marca.
Crmoman s Klimovou poukázali na to, že absolvovanie toho posudku je v súčasnosti nevykonateľné spôsobom, ktorým by boli zachované všetky nevyhnutné odborné štandardy. Komplikuje to nedostupnosť psychodiagnostických nástrojov v ukrajinskom jazyku a jazyková bariéra. V tomto ohľade je problémom, že možný preklad testov zo slovenčiny do ukrajinčiny by zasahoval do autorských práv a sú neodborným postupom vedúcim k falošným výsledkom. „Zverejnené znenie príslušných ustanovení v lex Ukrajina tiež poukazuje na sporné pridelenie kompetencie odborníkom, pretože vyšetrenia spadajú skôr do oblasti pracovnej psychológie a nie klinickej. Prekážkou pre rýchle zrealizovanie vyšetrení je i fakt, že klinických psychológov ako špecialistov je dlhodobý nedostatok a na termín u klinického psychológa sa čaká i niekoľko týždňov,“ konštatovali zástupcovia učiteľov a psychológov. Takéto nároky na prichádzajúcich zamestnancov z Ukrajiny môžu byť navyše aj diskriminačné, nakoľko takéto komplexné psychologické vyšetrenia slovenskí zamestnanci nemusia podstupovať. Z tohto dôvodov vyzvali vládu SR, aby prijala okamžité opatrenia, ktoré umožnia nediskriminujúcim a dôstojným spôsobom zaradiť pedagógov a iných odborníkov z Ukrajiny do pomoci, podpory a výchovy detí z Ukrajiny pri zachovaní odborných požiadaviek na preukázanie ich psychickej spôsobilosti. Zároveň vyzvali vládny kabinet Eduarda Hegera (OĽaNO), aby k tvorbe legislatívnych predpisov prizýval tých odborníkov, ktorí poznajú realitu a vykonateľnosť vecí.
Odbor komunikácie a marketingu ministerstva školstva pre agentúru SITA 20. marca vysvetlil, že cieľom daného vyšetrenia je predovšetkým vylúčenie sociálno-patologických javov u týchto uchádzačov o pozíciu v školách a školských zariadeniach. „Postup pri realizácii psychologického posudku upravuje vyhláška ministerstva zdravotníctva,“ dodalo ministerstvo.
Na Slovensku je bezúhonnosť jednou z podmienok vykonávania pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca. Na jej dokázanie je potrebný odpis z registra trestov. Novelu zákona o pedagogických zamestnancoch, ktorá obsahuje danú povinnosť, prijali poslanci Národnej rady SR v závere júna 2019 s účinnosťou od 1. októbra 2019.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články
Vážna dopravná nehoda sa dnes odohrala na ceste medzi Veľkým Folkmárom a obcou Košická Belá. Incident, ktorý dočasne obmedzil dopravu v oboch smeroch, sa stal približne kilometer pred prameňom sv. Gregora.
Vianoce sa blížia a Košice sa už začínajú ponárať do sviatočnej nálady! Pri obchodnom centre Galéria na Terase bol tento týždeň vztýčený veľkolepý vianočný stromček, ktorý signalizuje blížiaci sa adventný čas.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.